811 niet uit, noch voor den aspirant-verlofganger, noch voor den a.s. gepension- neerde. Gelukkig, dat een verblijf in Holland ook zoo veel aantrekkelijks heeft, waardoor 'deze wat sombere schildering onder een gunstige belichting kan worden bezien. E Kalff schrijft over Het vreemdelingen legioen in het 0.1. leger" en betoogt dat in de Indische krijgsgeschiedenis deze vreemdelingenlegioenen een factor vormden, die wel verdiende beter gekend en nagevorscht te worden. Zij droegen krachtig het hunne bij tot de bevestiging van het Nederland- sche gezao- in den lande overzeeen behalve dat zouden uit hunne rijen meer malen mannen voorkomen, die zoowel den staat als de wetenschap dienden Overigens bevat dit Orgaan-nummer in hoofdzaak vereenigingsnieuws. T.B. 13. HET JAARVERSLAG VAN DEN TOPOGRAF1SCHEN DIENST 1926. In dank ontvingen we een exemplaar van het jongste jaarverslag van den topografischen dienst. Als steeds kenmerkt het zich dooreen zeer welverzorgd uiterlijk, terwijl de inhoud een duidelijk en overzichtelijk beeld geeft van de verrichtingen van dezen dienst en van alles wat er verder aan wetenswaardigs op zijn terrein in het verslagjaar viel te boekstaven. Voor een uitvoerige bespreking is het hier minder de plaats, aangezien in het onlangs verschenen Wetenschappelijk Jaarbericht der Indische Krijgskan- dige Vereeniging aan een en ander reeds de noodige aandacht werd besteed. Volstaan we dus met de vermelding dat, behoudens het Algemeen Overzicht, de behandelde stof is onderverdeeld in de hoofdstukken; Terreinwerkzaam- heden, Reproductie- en andere werkzaamheden, Administratief gedeelte en Bij dragen van gemengden aard. Laatstgenoemd hoofdstuk bevat de volgende lezenswaardige opstellen van officieren en ambtenaren van den dienst, hier en daar verlucht door uitstekend kaarten- en fotomateriaal: 1. Verslag betreffende de Fransche luchtfotogram metrische kaarteerings met hode en de nabij Miri (Serawak) uitgevoerde luchtfotogrammetrische kaarteenng. 2. Het rectificatie-apparaat Roussilhe door Maj. R. C. Gaade. 3. Schietloodafwijkingen in Ned.-Indië door prof. ir J. H.G. Schepers. 4. Het kalksintercomplex. Dolok-Tinggiradja (Sumatra's Oostkust) door kap. V. Dersjant. 5. Een en ander over de Sagara Anakan (Kinderzee) door kap. J.M.G. Schaafsma. 6. Het slik- en zoutwaterbron-complex Tjioejah nabij Tjiniroe (Zuid-Chenbon) door kol. H.J. K. Schuitenvoerder. 7. Nieuwe kaarten en foto's van den top van den vulkaan Semeroe (Java) en van de Z. W.-helling van den vulkaan Batoer (Bali.) 8. Over de afkortingen van de benamingen onzer maten en gewichten door prof dr. M. de Haas.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 89