Een wagen volgens het gemengd systeem met rupsband geeft schets V. Op den weg rijdt het voertuig weer gewoon op vier wielen. De metalen rupsbanden, die zich aan linker- en rech terzijde tusschen de wielen bevinden reiken boven den grond en raken dezen niet. Moet men zich nu echter het terrein in be geven, dan kan men de wielen opklappen of het rupsbandmecha nisme laten zakken, zoodat de rupsband dan in werking treedt, terwijl de wielen zich van den grond verheffen. Tot voor kort werd de eenigste dergelijke tractor gebouwd door de bekende Fransche geschut en tankfabriek St.-Chamond, maar kort geleden is ook in Engeland een dergelijk type gebouwd. Resultaten van proefnemingen met dit systeem voor tractors zijn mij nog niet bekend. Toepassingen in vreemde legers. Frankrijk. Frankrijk staat momenteel vooraan wat betreft de legermotori- seering. Als tractor wordt het meest gebruikt de Latil, verder Renault, Citroën-Kégresse, Chenard-Walcker, Schneider en St.- Chamond. Het legerbestuur doet veel moeite om bepaalde automobielen bij de burgerij in te voeren, daar men tot de conclusie is gekomen, dat het finantieel niet doenlijk is de motoriseering van het leger in vredestijd volledig door te voeren. Zoo wordt ieder jaar door de legerautoriteiten o. a. een groot „concours de tracteurs" gehouden, waarbij verschillende land- bouwtractorfabrieken hun producten onderwerpen aan de proef nemingen en eischen door het legerbestuur voorgeschreven. De tractors, die aan de verschillende gestelde eischen voldoen, worden z. g. geprimeerd, d.w.z. dat de regeering aan iederen landbouwer, die zich een dergelijken tractor aanschaft een bepaalde bijdrage in de kosten geeft. De regeering maakt dus als het ware propa ganda en pousseert bepaalde merken, met het resultaat, dat zij in oorlogstijd een groot aantal van de door haar voor legerdoel- einden geschikt bevonden merken, zal kunnen requireeren. Bij speciale constructies, zooals b. v. tanks, is dit natuurlijk niet mogelijk. fig. 5. 730

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 8