De tractors, die zich niet zoowel over den weg als in het terrein kunnen verplaatsen, worden zwaarder geprimeerd, dan degene die alleen geschikt zijn voor het ongebaande terrein. Hier kan nog even worden opgemerkt, dat er, behalve het gewone concours dit jaar ook voor het eerst een „concours militaire de camions a garogène" gehouden is. Ook worden er al „tracteurs a garogène" gebouwd. In Frankrijk zoekt men namelijk reeds jaren naar een brandstof, die de benzine kan vervangen, om in oorlogstijd onafhankelijk te zijn, daar Frankrijk zelf zich niet van den benoodigden voorraad benzine kan voorzien. Tot nu toe heeft men nog geen ideale oplossing gevonden, maar het systeem „a gazogine" verdient de volle aadacht en wordt al steeds meer toegepast voor bedrijfsautomobielen. Het systeem bestaat uit vergassing van een vaste brandstof, zooals houtskool, steenkool of hout (alle in Frankrijk goedkoop en in overvloed te krijgen). Het gas, dat men wil verkrijgen is het carbonoxyd, dat naar de cylinders gevoerd wordt. Het is hier niet de plaats verder over het systeem dat zeer goedkoop is en naar het zich laat aanzien een groote toekomst tegemoet gaat (tenzij het vervangen wordt door de op het oogen- blik in Duitschland bereide synthetische benzine) uit te weiden, slechts kan nog worden medegedeeld, dat men ook reeds proeven met dit systeem in de koloniën meent. Engeland. In Engeland bestaat ook reeds het stelsel van „primeering" voor vracht wagens; voor tractors echter nog niet, doch er wordt door de legerautoriteiten sterk op aangedrongen, zoodat verwacht kan worden, dat het binnenkort ook ingevoerd zal worden. Als tractors worden gebruikt Dragon, Hathi, Crossley, F. W. D. en Fordson. Amerika. In Amerika worden in het landbouwbedrijf zeer veel soorten tractors toegepast. Proeven door het leger worden nog steeds gehouden. Men gebruikt nu in het leger Holt, F. W. D. en Ford son. Over het laatste merk schijnen de legerautoriteiten nog geen definitief oordeel uitgesproken te hebben. Italië. Hier tracht men door geheele of gedeeltelijke vrijstelling van belasting de door het legerbestuur gewenschte auto's in het burgerbedrijf ingevoerd te krijgen. Men gebruikt nu in het leger de Pavesi, Fiat en Lansia. Proeven worden genomen met een Alfa-Romeo tractor. 731

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 9