Neem aan! Een concentratie van 4', waarbij 3 batt. van l/2 cM. vurend op 9000 M. schietend 60 M 4 s. s. m. x) 3 batt. van 15i/2 cM- vurend op 9000 M. schietend 40 M. -j- 2 s. s. m. 3 batt. van 15 G. P. F. vurend op 12000 M. schietend 50 M. 1 s. s. m. Nemen we geen fout aan in de zijdelingsche richting, dus zeer gunstig, dan vallen van de 336 projectielen slechts 114 binnen 100 M. diepte t. o. van het doel. 2/3 van de schoten vallen dus in een oppervlakte, waarin de uitwerking gelijk 0 is te stellen. Bovendien hebben van de V3 juist liggende schoten, de schoten weinig uitwerking. Zal de batterij daardoor geneutraliseerd worden en voor uren De voorbeelden uit den oorlog hebben alleen dan groote waarde, wanneer men de omstandigheden zou kennen, waaronder die vuren zijn afgegeven. Op blz. 320 zegt cmdt. Z. dan ook: ,,De resultaten van de opvolgende vuurconcentraties zullen beter zijn, indien men de eerste schoten van een serie kan controleeren. Ook wanneer de groepen het vuur op het nieuwe doel door over brenging van vuur kunnen afgeven. Welke moet die controle zijn? Welk middel moet men aanwen den? Alle middelen die men heeft, moeten samen werken. Niet één middel zal voor alle gevallen voldoen. Zoo'n organisatie kost echter tijd. Men moet de doelen zeer nauwkeurig op de kaart kunnen vast stellen. Dit kost van te voren tijd voor de verschillende organen, die daarmede worden belast. In verband hiermede wijst men wel eens met te veel welgevallen op de resultaten van 1914 -- 1918, een periode van stellingoorlog, waarin men met absolute zekerheid een batterij kon opstellen. Doch mag dit als stelregel genomen worden? Hoe graag men ook vuurconcentraties zou willen toepassen, in de praktijk zal men het vaak zonder moeten stellen. Cmdt. Z. geeft dan ook aan: A. Elke operatie, die vlug moet worden voorbereid, d. w. z., na aankomst op een gevechtsveld dat onbekend is, leent zich niet voor vuurconcentraties. B. Elke operatie op een verdedigde stelling, zal een periode geven als in A genoemd. Na het nemen van de eerste linies, zal ook de aanvaller komen in onbekend terrein, de artillerie zal ver plaatst moeten worden. Geen tijd noch gelegenheid om vuurcon centraties voor te bereiden. Alle herinneringen van de offensieven in Champagne en aan de Somme wijzen hierop! s. s. m. afkorting van schoten per stuk en per minuut. 827

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 15