Alleen zullen dan door de batterijen, die ter plaatse blijven. vuurconcentraties kunnen worden afgegeven, doch in geringer mate (minder middelen, grooter afstand tot eigen infanterie). Cmdt. Z. drukt zich hieromtrent als volgt uit: „Inutile d'insister sur l'impossibilité pour l'artillerie d'organiser des concentrations pendant cette période si ce n'est avec Ie système d'artillerie resté sur place, mais alors les „ateliers" sont privés d'une partie de leurs elements constitutifs et ils sont trop peu nombreux ou encore il leur est difficile de „travailler" prés de l'infanterie amie." m. a. w.: In die periode zijn alleen maar vuur concentraties mogelijk met de artillerie ,,restéc sur place" en toch zijn deze onderdeden beroofd van een deel van de organen, het wordt moeilijk voor hen, om met eigen infanterie samen te werken. En juist hiervoor zouden wij willen waarschuwen: Laat men nooit verleeren in nauw contact met de infanterie op te treden, dat wreekt zich geweldig. Die gevallen zijn altijd het meest kritiek; dat is het moeilijkst te leeren. C. Voor de verdediging zullen vuurconcentraties gemakkei ij kei- zijn te organiseeren. Doch na verdrijving uit de eerste linie komt men op dezelfde moeilijkheden als de aanvaller. De artillerie schiet altijd met de meest mogelijke voorbereidingen. De taktische omstandigheden zullen uitmaken tot welke hoogte die voorbereidingen het vuur kunnen brengen. Daarvoor zijn geen regels te geven, doch men zal alleen iets bereiken met den vasten wil, den tijd die men beschikbaar heeft zoo goed mogelijk te gebruiken. Op blz. 323 zegt cmdt. Z. dan ook: „Le système des tirs concentrations successives peut done trou- ver souvent son application, mais les servitudes techniques, qui en grèvent l'emploi, interdisent souvent aussi au commandement d'en user et lui imposent les tirs continus, dont les difficultés d'exécution sont moindres et le controle eventuel plus facile; ce dernier point est techniquement le point principal." D. Een heel ander vraagpunt is het volgende: Stel men heeft voldoende tijd, om een plan met „vuurconcen traties" te organiseeren. Zal men dan alle doelen middels vuur concentraties kunnen bestoken? En dan is het antwoord: Neen! Er zullen altijd zeer vele doelen zijn, die niet middels vuurcon- centratie kunnen worden bevuurd of waartegen een „tir continu" veel beter is. a. De z. g. tirs d'interdictions. Er zijn vele artilleristen, zegt cmdt. Z. die meenen een werkdadig „tir d'interdictions" te kunnen afgeven, door middel van concentratie. Doch op blz. 323 zegt cmdt. Z.: Degenen die nog in die meening verkeeren, willen we even herinneren aan het absoluut falen van de „tir discontinu" op de 828

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16