wegen aan de Somme doch ook op het buitengewoon werkdadig onderhouden vuur bij Verdun op de aanvoerwegen. b. Moeten alle batterijen middels vuurconcentraties bevuurd worden? Stel we hebben een aantal vijandelijke batterijen, die beschoten moeten worden. Wanneer men middels vuurconcentraties de batterijen zou bevuren, zou men feitelijk alle doelen over één kam scheren. Is dit wel wenschelijk. Neen, zegt cmdt. Z. Zeer lastige batterijen moeten bevuurd worden met een onderhouden vuur," d. w. z., geen regelmatig vuur, zooals vroeger. Men moet beginnen met korte heftige rafales (stooten), en daarna doorgaan de batterijen onregelmatig met vuurstooten te blijven bevuren, waarbij de rustpauzen niet langer moeten zijn dan enkele minuten. In ieder geval zal men dit doen in zekere fasen van het gevecht, waarbij het zeer wenschelijk is. c. De vuren tot direcien steun van de infanterie bij den aanval (tir de protection d'une attaque). De cmdt. Z. geeft in het artikel aan, dat in de voorste lijn doelen kunnen voorkomen, die veel beter door een voortgezet vuur kunnen worden beschoten. Hetzelfde geldt voor meerdere doelen in tweede lijn (Mitsen in het algemeen voor doelen op wat verwijderden afstand, in de strook waar de ondersteuningstroepen en reserves zijn opgesteld. d. Ook bij de verdediging kunnen de vuren kort vóór de eigen infanterie langer duren; de aanvallende infanterie heeft zooveel diepte. Stel dat men de voorste lijn bevuurd heeft, dan zou men, wanneer men met vuurconcentraties zou schieten, daarna de achterste troepen gelegenheid geven gemakkelijk naar voren te komen. En juist die echelons zijn de reservoirs der krachten van den aanval, daar bevindt zich het gros van de zware mitrs., die voor den aanval van het meeste belang zijn. De voorste troepen van den aanvaller zullen wel zoo opgelost in de vijandelijk stelling dringen, dat ze voor het doorfiltreeren der stelling betrekkelijk weinig waarde meer hebben. op blz. 325 zegt cmdt. Z. dan ook: ,,Le réglement provisoire de manoeuvre de l'infanterie" van 1 Febr. 1920, drukt zich over het gevecht van het bataljon als volgt uit: Avant le débouché, le bataillon de deuxième ligne serre, s'il est nécessaire, sur les bataillons de première ligne de manière d échapper aux tirs d'arrêts de l'artillerie ennemie 203). Deze regel, zegt cmdt. Z. is zeker van waarde voor alle infanterie der wereld. Het bevuren slechts met vuurconcentraties van een terrein, gunstig voor de nadering van volgende echelons, is derhalve „une erreur tactique". En wij zijn het volkomen met cmdt. Z. eens. Ten slotte zegt cmdt. Z. op blz. 326: De bedoeling van dit artikel is niet een artillerievuurwij ze te veroordeelen, die in den grooten oorlog hare deugdelijkheid heeft 829

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 17