bewezen, die niet zal ophouden zich te verbeteren en die in de toekomst een nog grootere waarde zal krijgen. Wij hebben alleen willen aantoonen, dat het niet wenschelijk is, deze vuurtaktiek een waarde toe te kennen onafhankelijk van taktische omstandigheden en technische eischen aan het materieel te stellen. En ten slotte. Niets is gevaarlijker dan een schema. Geen procédé geeft een commandant het recht om niet na te denken. Tot zoover het artikel van den cmdt. Z. Weinig behoeft hieraan te worden toegevoegd. Alleen zouden wij willen vragen: Waar borgen de vuurconccntraties een massa-inzet van de artillerie. Het wil ons voorkomen dat het begrip vuurconcentratie" te eng wordt opgevat en dat men „vuurconcentraties" min of meer gaat vereen zelvigen met het schieten van enkele batterijen op hetzelfde doel, zonder waarneming. Doch waarborgt dit massavuur? Dan zouden wij willen antwoorden: Neen. Deze beide factoren staan min of meer los van elkaar. Ja, ik zou willen zeggen: De vuurconcentraties waarborgen absoluut geen massa-inzet. Om dit duidelijk te maken het volgende. In een merkwaardig boek voor den oorlog, zegt generaal Dedieu-Anglade zoo mooi weer, het groote verschil tusschen massavuur en het enge begrip vuurconcentratie"De generaal bespreekt allereerst het effect van massavuur. In een merkwaardig boek voor den oorlog, zegt generaal Anglade, toonde de kolonel Rouquerol aan, dat de Fransche artil leristen van 1870 zeer groot ongelijk hadden, om het massavuur van Napoleon niet toe ie passen. Die kolonel hamerde steeds op een organisatie van het artilleriecommando, die in de toekomst het massavuur zou verzekeren. Werd zijn stem gehoord, vraagt generaal D'Anglade? Op blz. 137, lezen we het volgende: Het is voldoende om zich te verplaatsen in de omstreken van Metz, de Morhange en des Etangs te bezoeken, de slagen van 18, 19 en 20 Aug. '14 weer in gedachten mee te leven, om te zeggen, neen. In het vervolg van den oorlog, die 4 jaar duurde, zag men op eenzelfde sector zeer vele vuurmonden ingezet, van allerlei kaliber, gelijktijdig vurend. Er waren er die vernielingen uitvoerden voor de eigen infie vijandelijke batterijen neutraliseerden, dan wel harcelaient, infec- taient, ratissaient, enz. Veel lawaai, nog meer munitie, maar weinig of geen massa effect, omdat alle kanonnen hunne banen in de ruimte, ja zelfs in tijd verdeelden. En toch schoten die kanonnen in vuurconcentraties. En verder op blz. 138. Het massa-effect, dat wil zeggen de plotselinge concentratie van een massa vuurmonden op juist aangegeven doelen werd slechts 830

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 18