hebben invloed op de vuurconcentraties, zij kunnen ze op ruimer schaal en gemakkelijker mogelijk maken. Maar hoofdzaak is, de taktiek, de organisatie, die zal uitmaken, of men massa-effect kan bereiken. Omtrent de vuurtaktiek, zegt generaal Anglade: Bij den aanval zijn de hindernissen voor eigen infanterie. a). vijandelijke artillerie. b). vijandelijke mitrailleurs. Met een technisch goede artillerie, is het van belang, om met alle artillerie van het korps vuur te brengen. a). Op vijandelijke artillerie. b). Op vijandelijke infanterie. 2 doelen gelijktijdig bevuren staat gelijk met versnippering van kracht. M. a. w., ook al vuurt men op beide doelen gelijktijdig met vuur concentraties, dan nog heeft men geen massa-inzet. Bij de verdediging is het hoofdzaak, de vijandelijke infanterie te beletten naderbij te komen. Alle artillerie van het korps moet tegen die infanterie ingezet worden. Moet en kan men door juiste aanwijzingen tijdelijk het vuur van de infanterie weghalen en bijv. op vijandelijke artillerie overbrengen, dan ook met de heele massa! Ici encore il faut s'interdire de courir deux lièvres a la fois, m. a. w., geen scheiding, geen schema; moet men artillerievuur afgeven, neem dan zooveel artillerie als noodig is, neem dan de massa. Men streeft één gemeenschappelijk doel na. Alle middelen moeten hiervoor gebruikt worden. In de conclusie zegt generaal Anglade, na de wenschelijkheid van goed materiaal te hebben betoogd: Zoowel in den aanval, als in de verdediging, moet men versnip pering van kracht tegengaan, en niet meerdere doelen gelijktijdig willen bevuren. Maar alle taktiek, die men in de reglementen vastlegt, zal tevergeefs zijn, indien men de organisatie, die anders ontegenzeggelijk tot versnippering moet leiden niet verbetert. De korpscommandanten hebben te gemakkelijk den divisies hun regimenten artillerie afgestaan. Zij hebben ze niet terug kunnen nemen, zelfs niet ten deele. Liever wendden zij zich tot het leger, op het gevaar af, de div. art. te doen zwijgen. Een dergelijke decentralisatie ten behoeve van de divisie, terreur de hier sera plus funeste avec les grands portées de demain". Ten slotte: De taktiek van de massa sluit de verbindingen niet uit. Zij vraagt slechts verbindingen, die men kan leveren. „Zij maakt stelling tegen de verbrokkeling van de artillerie, een verbrokkeling, die te veel tijdens den oorlog heeft geheerscht. Ik meen hiermede voldoende te hebben aangetoond, het groote verschil tusschen massavuuren vuurconcentraties Wordt vervolgd). 832

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 20