En na eenige andere overwegingen vervolgt hij: „Daarom is de eenige zuiver Nederlandsche tactiek, geheel af te zien van de illusie van het overwicht in de lucht, en zich geheel te werpen op de methode, die door de Duitschers met zooveel succes is toegepast in het laatste tijdvak van den Somme- oorlog, toen de sterkte der luchtstrijdkrachten van de Entente een veelvoud van de Duitsche was. Deze methode bestaat daarin, aan elke verkenningsvliegtuigafdeeling een beschermingvliegtuig-afdee- ling toe te voegen, die ongeveer uit dezelfde vliegtuigen bestaat, althans uit vliegtuigen met gelijke vliegeigenschappen." De beginselen, neergelegd in het zooeven genoemde „Voor schrift voor het gebruik van luchtstrijdkrachten" getrouw, beschikt de Nederlandsche Luchtvaartafdeeling dan ook niet over moderne één-zitsjagers. Wij zullen echter door eenige voorbeelden, doen zien, dat dit standpunt door andere kleinere staten geenszins wordt onder schreven, hetzij dit zijn oorzaak vindt in den aard en het aantal der buurstaten (Zwitserland), hetzij in de verhouding der lucht strijdkrachten tot een betrekkelijk sterk leger (België,) dan wel in een geheel afwijkende geographische gestelheid (Zweden). Zwitserland. De samenstelling der Zwitsersche luchtmacht b.v. is als volgt: 1 eskader lichte vliegtuigen. 1 halfzware 2 waarnemings 1 jachtvliegtuigen, elk eskader a 6 compagniën. De lichte en halfzware toestellen, aannemende als bestemd voor oefeningsdoeleinden, is de ver houding van verkenners tot jagers 2:1. Deze samenstelling bevredigt echter de voorstanders eener offensieve verdediging niet. Zoo zegt de Zwitsersche kolonel de Diesbach „La question la plus épineuse, et dont la solution, a mon avis, ne souffre aucun retard, est celle de la réorganisation de notre aviation de chasse. II n'y a qu'elle qui pourrait para lyser dans une certaine mesure, les entreprises aériennes de l'ennemi, pendant les premiers jours de la guerre, qui seront pour nous les plus critiques". België. In België treffen we bij de luchtmacht ongeveer dezelfde verhoudingen aan als in Zwitserland. De organisatie aldaar omvat drie regimenten, om. samengesteld uit: 2 jachtvliegtuig-groepen. 2 waarnemings 1 verkennings-groep. 1 bombardements 836

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 24