De eerste fase wordt ingeleid door de strategische luchtver- kenning, welke ten doel heeft tijdig de noodzakelijke inlichtin gen te verschaffen aangaande plaats, richting, snelheid en grootte der naderende vloot, en geschiedt door op groote hoogte alleen- vliegende verkenners. Alvorens de vijandelijke vloot te bestemder plaatse geankerd is, kan reeds de gelegenheid* worden benut met het bombardement der vloot aan te vangen. In deze le fase moeten wij dus de beschikking hebben over: a. lange afstandsverkenners. Hiertoe is de C. V. uitermate geschikt. b. bombardementsvliegtuigen. Bij voorkeur te bezigen eventueel voorhanden verkeersvliegtuigen, en de lichte bombardementstoe stellen voor de 2e fase te sparen. Nu treedt de 2de fase in, welke verreweg de belangrijkste is. Zoodra de vloot voor anker ligt begint de periode waarin alle voorhanden vliegtuigen gezamenlijk zullen moeten trachten den vijand zooveel mogelijk afbreuk te doen. De verkenning treedt daarbij tijdelijk geheel op den achtergrond. iAen dient hierbij in het oog te houden dat een vloot op zijn aircraft carriers een groote hoeveelheid vliegtuigen kan mee brengen, terwijl bovendien alle moderne slagschepen en kruisers hun eigen verkenners, en vaak ook jagers, aan boord meevoeren. Zoo kunnen b. v. de Amerikaansche moederschepen Lexington en Saratoga respectievelijk 111 en 120 vliegtuigen bergen w. o. per schip 36 jagers, terwijl Japan er een drietal bezit die res pectievelijk 15, 30 en 50 vliegtuigen mede kunnen voeren. Ver meerdering van het aantal dezer schepen is te verwachten. Hoe zullen nu onze luchtstrijdkrachten zich van de hun ten deel vallende taak moeten kwijten Door het in volgorde der belangrijkheid uitvoeren der navol gende opdrachten, en wel le. Het beletten of belemmeren der vijandelijke luchtverkenning door vliegtuigen of kabelballons. 2e. Het bombardeeren der vijandelijke vloot, speciaal der vlieg tuigmoederschepen en transportschepen. 3e. Het bestrijden met mitrailleurs en lichte bommen van het landingsechelon in de sloepen, door laagvliegende toestellen. 4e. Het beschermen der eigen vliegtuigen tijdens de uitvoering der hiervoren vermelde handelingen, v. n. door het binden van den vij. jachtvliegdienst. Ten einde deze vierledige taak naar behooren te kunnen ver vullen zullen wij dus moeten beschikken over bombardements toestellen gevechtsvliegtuigen en van het begin tot het einde over jagers. Als bombardementsvliegtuigen kunnen gebezigd worden de zware verkenners en eventueel voorhanden verkeersvliegtuigen (ter vervulling van de taak onder 2e). 840

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 28