Wij hebben hiervoren in het kort de rol geschetst welke aan onze vliegtuigen bij een landing zou kunnen worden toebedeeld, dus tijdens een bepaalde oorlogsperiode. Geenszins is het de bedoeling op grond hiervan bindende regels vast te leggen, die het gebruik en de samenstelling der Luchtvaartafdeeling zouden moeten beheerschen, al zou ook de landing met groote waar schijnlijkheid als „de hoofdepisode" van een Indischen oorlog mo gen worden aangemerkt. Ook andere oorlogstoestanden leenen zich evenals de behan delde, tot een bespreking van het gebruik der vliegtuigen. Deze toestanden kunnen in velerlei vorm optreden nadat de vijand vasten voet op Java zal hebben gekregen. Ongetwijfeld stijgt echter bij alle het rendement der vijandelijke luchtstrijdkrachten, omdat die nu ook van den grond af zullen ageeren, en, daar de vijand zeer zeker voor een numerieke meerderheid zorg zal dra gen, zal hij in staat zijn de door hem gekozen luchttactiek toe te passen. Deze tactiek is in het algemeen gericht op een inleidend lucht- offensief met jagers, ten einde ofwel af te rekenen met de lucht strijdkrachten van den tegenstander, ofwel door bedreiging alleen de suprematie in de lucht te verwerven. Willen wij ons dus niet van meet af aan ondergeschikt maken aan 's vijands handelingen, dan is ook in deze gevallen het be zit van jagers een gebiedende noodzaak. De offensieve taak, welke in het buitenland aan het jacht vliegtuig toebedacht wordt, komt o.a. tot uiting in de groote sterkte der kleinste jager-afdeelingen, waarin zoodoende reeds een aanzienlijke vechtkracht schuilt. Deze kleinste formaties zijn in Engeland de squadron, onderverdeeld in drie flights a 6 toestellen oorlogssterkte. Totale oorlogssterkte 18 toestellen. (De flight is slechts een exercitie-eenheid, niet bestemd om alleen te ageeren, tenzij als van de squadron uitgezonden patrouille). in Frankrijk was eind 1918 de escadrille de chasse 18 toe stellen sterk (voor het leger ontbreken nieuwere gegevens). Op het oogenblik bedraagt die bij den Marine-vliegdienst 15 toe stellen. in Daitschland tijdens den oorlog 18 toestellen en 14 piloten. Volgens Aviaticus zou de moderne jagdstaffel 21 toestellen moeten tellen. in de Vereenigde Staten de squadron, bestaande uit 16 piloten, 14 jachtvliegtuigen 2 transportvliegtuigen. (Bij de Marine 18 toestellen). 843

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 31