Behalve dat de strijdwijze der jagers in boven elkaar vliegen de patrouilles een dergelijke groote sterkte wenschelijk maakt, vindt deze ook haar reden in de oorlogservaring welke geleerd heeft dat slechts ruim 2/3 der sterkte aan toestellen doorioopend voor de uitvoering van opdrachten gereed zijn. Zoo zegt Hoeppner„Urn die Jagdstaffeln auch bei starker Ausfall dauernd auf voller Kampkraft zu erhalten, wurde ihnen eine Reserve von je vier Flugzeuge zugeteilt." Terugkomende op de in den aanvang besproken huidige organisatie der Luchtvaart-afdeeling, zou ik nu den terugkeer wil len bepleiten tot het aanvankelijk ingediende ontwerp, dat de vliegtuiggroepen deed bestaan uit 1 esc. jagers le groep. 2 esc. verkenners en l 1 esc. jagers. 2e groep. 1 esc. verkenners. 1 esc. artillerie-waarnemers Met dien verstande dat de in dat ontwerp vervatte sterkte van 6 vliegtuigen voor de jager-afdeelingen wordt toegelaten, en deze gebracht op minstens 12 piloten 4- 15 toestellen. Men bereikt hiermede dat wij binnen het kader eener voor ons bereikbare organisatie le. voor het eigenlijke luchtgevecht over een, in verhouding tot de totale sterkte der Luchtvaartafdeeling, redelijk aantal jachtvliegtuigen de beschikking krijgen. 2e. de sterkte der jager-afdeelingen voldoende is om zich aan te passen aan de verschillende aanvalsvormen van het luchtge vecht (o. a. echelonneering van patrouilles in de hoogte), als mede om eventueel aan de verkenningsafdeelingen dekkingspa trouilles te geven (1 patrouille a 5 toestellen per verkenningsaf- deeling). 3e. Het ongerief veroorzaakt door het niet steeds bedrijfsklaar zijn der geheele afdeeling (1/3 van de sterkte) grootendeelsweg nemen. Doch behalve deze rechtstreeksche voordeelen zijn er meerdere andere welke van niet zulk overwegend belang zijn, maar toch de vermelding waard. Zoo zal het bezit van jagers de bemanning onzer verkenners in de gelegenheid stellen zich met het kunnen en de gevechtstac tiek daarvan vertrouwd te maken, alsmede zich te oefenen in het benutten der zwakke punten en fouten der jagers. 844

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 32