4. GASMASKERS. door Dr. H. J. VAN GIFFEN en H. GOTTSCHAL. (Slot). De eischen aan een modern gasmasker te stellen. Na in het voorgaande de voornaamste gasmaskers te hebben besproken, welke in de in den wereldoorlog betrokken landen en in Nederland zijn gebruikt, rest ons de eischen in beschouwing te nemen, welke aan een modern gasmasker moeten worden gesteld. Voor zoover mogelijk zal hierbij rekening worden gehouden met de bijzondere omstandigheden h. t. 1., die van invloed kunnen zijn op den bouw van een tropenmasker. Vooropgesteld dient evenwel te worden, dat alle theorie betreffende een te ontwerpen masker voor tropische landen slechts betrekkelijke waarde heeft. Voorzoover ons bekend zijn nergens in de tropen gasmaskers en strijdgassen in gebruik geweest en werd nog geen doeltreffend masker voor tropische landen samengesteld. Bij het ontwerpen van een tropenmasker zal dus niet gebouwd kunnen worden op ervaringen, door anderen opgedaan. Zelfs van het gedrag van de meest gebruikte strijdgassen in deze landen is niets bekend. Aller eerst zal men zich hiervan op de hoogte moeten stellen, alvorens aan het ontwerp van een beschermingsmiddel te kunnen beginnen. Men zal het gedrag der gassen in den regentijd en in den drogen tijd, bij dag en bij nacht door en door moeten leeren kennen. Zoo zal chloor door zijn laag-kookpunt en zijn groote vluchtigheid vermoedelijk niet als strijdgas voor de tropen in aanmerking komen. Phosgeen zal doorgaans in den regentijd niet bruikbaar zijn, omdat het door water ontleed wordt. Mosterdgas zal niet in staat blijken om zich langen tijd in nevelvornr te doen gelden of in vloeibaren vorm toegepast, wekenlang een landstreek ontoe gankelijk te maken. Men zal den invloed op gaswolken van de opstijgende luchtstroo- mingen boven zonbeschenen vlakten, de voortbeweging ervan tegen zwaar beboschte hellingen op, de neiging om hellingen en kloven te volgen en zich in dalkommen te verzamelen, de mogelijke eigen schap van gassen om zich in koele boschterreinen op te hoopen enz. enz. grondig moeten bestudeeren. Van de h. t. 1. regelmatig optredende luchtstroomingen zal men zich nauwkeurig op de hoogte moeten stellen om doordekennis 848

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 36