ervan te kunnen vaststellen, welke richting gaswolken op bepaalde tijden zullen volgen. Zoo zullen alle bijzonderheden van het tropische klimaat en van het tropische land haar invloed op het gedrag der strijdgassen doen oelden. De in Europa opgestelde regels en wetten betreffende de Gedragingen van het nieuwe wapen zullen h. t. 1. van weinig waarde blijken. Op grond van het proefondervindelijk onderzoek zullen deze wetten voor de tropen herzien moeten worden. Eerst wan neer dit geschied is, zal men eenige zekerheid hebben onder welke omstandigheden het tropenmasker dienst zal moeten doen. Bovendien zal met verschillende typen van maskers door groepen van menschen onder invloed van het tropische klimaat en in het hier voorkomende terrein moeten worden gewerkt om een oordeel te krijgen over de eischen, betreffende vorm, draagwijze, adem- weerstand enz. van het tropenmasker. Men zal rekening hebben te houden met het verschil in gelaatsvorm van de inheenrsche bevol- king en de Europeesche militairen. De moeilijkheden, welke zich zullen voordoen bij het begrijpelijk maken aan minder ontwikkelden van begrippen, samenhangende met gastucht en gasmasker, zullen ondervangen moeten worden. Alleen bij het geregelde gebruik van het gasmasker bij den troep zullen zich' alle bijzonderheden doen kennen en zal het mogelijk zijn de optredende moeilijkheden te overwinnen, de zich voor doende vraagstukken op te lossen. En uitsluitend langs dezen weg zal men in staat zijn een doelmatig tropenmasker samen te stellen. Men zou op grond van theoretische overwegingen en van indi- vidueele ervaringen een voorloopig masker in kleine hoeveelheden kunnen aanmaken, om daarmee door troependeelen, uit alle in aanmerking komende landaarden samengesteld, bij verschillende wapens, in allerlei terrein en verschillend klimaat, op de meest variëerende tijdstippen van dag en jaar, alle voorkomende diensten te laten doen. Op grond van de aldus verkregen ervaringen zouden telkens grootere en kleinere wijzigingen kunnen worden aangebracht, om aldus een aan alle eischen beantwoordend tropenmasker te verkrijgen. Als voornaamste algemeene eischen, welke aan een modern gas masker gesteld moeten worden, kunnen genoemd worden: 1. Geen strijdgas, nevel of rook moet öf met de in te ademen lucht öf langs anderen weg binnen het masker kunnen toe treden. 2. Het masker mag geen hinderlijke druk of knelling veroor zaken of prikkeling der huid teweeg brengen. 3. De tijd, benoodigd voor het opzetten van het masker, moet zoo kort zijn, dat een normaal mensch gemakkelijk zijn adem kan inhouden. 849

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 37