5. Het afsluitvlak wordt gevormd door breede, verdikte banden, die de afsluiting van de buitenlucht volkomen verzekeren en de bloedsomloop niet belemmeren. 6. Daar waar aan het maskerdoek naden voorkomen, moeten deze volkomen zijn afgedicht. 7. Wangzakken mogen niet voorkomen; behalve voor oogen, neus en mond moet het doek tegen het gelaat aanliggen zonder hinderlijk te zijn. 8. Zoo eenigszins mogelijk moeten maskerdoek en banden uit een stuk gesneden zijn; is dit niet het geval, dan moet de aanhechting der banden aan het masker zeer solide zijn, zonder dat door zoomen a. a. hinderlijke drukking, ook na een draagtijd van uren, bemerkbaar wordt. 9. De maskerzak en het maskerdoek dragen dezelfde nummers, aangevende het taillenummer en het fabricage-cijfer. 10. De kleur van het masker is grijsgroen. Beschouwen we nu deze eischen nader, dan moet omtrent den aard van het maskerdoek opgemerkt worden, dat tijdens de laatste periode van den wereldoorlog en daarna meer en meer een dicht weefsel, geïmpregneerd met rubber, op den voorgrond trad. Daarnaast handhaafde zich in Duitschland het leder en werden ook wel maskers aangewend, die uit gemakkelijk buigbaar metaal werden samengesteld. Deze laatste metalen maskers bezaten aan den afsluitrand een reep dikke soepele stof, een reep rubber of een met lucht gevulden band van caoutchouc, die opgepompt kon worden. Voor de tropen is het gebruik van rubber niet aanbevelingswaard, omdat het aldaar niet lang houdbaar is i). Maskers van rubberdoek zouden niet gedurende jaren opgelegd kunnen worden zonder onbruikbaar c. q. onbetrouwbaar te worden. Leder zou, goed inge vet (met vloeibare paraffine, waaraan een spoor creoline is toege voegd), nagenoeg onbeperkt houdbaar zijn; deze stof evenwel is steeds aanmerkelijk zwaarder dan rubberdoek en minder plooibaar, terwijl zij in de tropen zeer warm zal blijken. Metalen maskers zijn alleen aangewend als snuitmaskers. Als afsluitlijn heeft zich die, welke loopt over voorhoofd, slapen, wangen en onder de kin, tijdens en na den wereldoorlog als voor Europa het meest geschikt doen kennen, omdat zij de meeste zekerheid voor een gasdichte afsluiting biedt. De keuze van de afsluitlijn is voor het gasmasker van zoo groote beteekenis, dat het ons noodzakelijk voorkomt, de verschillende afsluitlijnen nader te bespreken. 851 Sommige gebruiksartikelen uit bijzonder fijne rubber gemaakt, kunnen vele jaren in de tropen goed blijven, speciaal tamelijk dikke buizen, catheters e d. Caoutchouc in zeer* dunne lagen, als impregneermateriaal van weefsels enz. bederven doorgaans betrekkelijk vlug.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 39