Mondafsluiting. Deze afsluitlijn wordt gevormd door de lippen. Het mondstuk bestaat uit een rubberplaat, die tusschen de lippen en het tandvleesch wordt gestoken en met twee tappen tusschen de tanden wordt vastgehouden. In het midden van het kussen is een opening, waarop een gummibuis aansluit, welke met de vullingsbus in verbinding staat. Deze afsluiting wordt aangetroffen bij een Russisch masker en in wat kleiner vorm bij het Nederlandsche masker E. Bij bedoeld Russisch apparaat ligt de rubberplaat vóór de lippen, zoodat het onmogelijk is, voorzien van dit masker, te spreken. Er hoort een neusklem en een bril bij. Goed in den mond genomen geeft dit soort mondstukken een zekere afsluiting. De neiging tot spreken zou gevaarlijk kunnen worden, daar het mondstuk bij een poging daartoe uit den mond valt. Om deze reden hebben bijna alle maskers met mondstuk nog een hulpafsluiting (Masker E.), welke een grooter deel van het gelaat omvat, zoodat spreken niet ge vaarlijk is. Van den regel, dat de hinder, die men van een masker ondervindt, geringer wordt, naarmate het van de buitenlucht afgesloten deel van het aangezicht kleiner is, zijn de maskers met mondafsluiting uitgezonderd. De mondspieren worden zóó vermoeid, dat een lang gebruik van dit systeem een kwelling wordt. De lijn, loopende over het voorhoofd, langs de slapen, over de wangen en op de kin. Zij biedt geen voordeelen boven de lijn, onder te noemen en geeft minder zekerheid omtrent een gasdichte afsluiting. Zij is korten tijd in Duitschland en in Oostenrijk beproefd. De afsluitlijn, die dwars over den neusrug, de wangen en onder de kin doorloopt. Dit type wordt met den naam „muil - korfmasker" aangeduid (Nederlandsche masker B. en C.) het wordt steeds gebruikt naast een goed de oogkassen afsluitenden bril. Hoewel de muilkorfmaskers veel vóór heb ben boven andere maskers (in het bijzonder den geringen omvang, de beperkte schadelijke ruimte, de mogelijkheid met één taille te kunnen volstaan, het niet voorhanden zijn van een speen) hebben zij in het gebruik niet geheel voldaan. Het bezwaar ertegen ligt in de onregelmatige lijn, loopende over den neusrug, welke bij verschillende menschen zeer sterk verschilt. Een universeel muilkorfmasker voor elke denkbare gelaatsvormen is moeilijk samen te stellen. Daarom werd het uit metaal vervaardigd, dat voor elk individu door verbuiging pasklaar gemaakt werd. Industriemaskers zijn veelal volgens het muilkorftype ge construeerd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 40