Europeesche adelaars-neuzen, gemakkelijk pasklaar te maken is. Overwogen zal dienen te worden of het toe te passen materiaal gemakkelijk buigbaar metaal of leder (eventueel voorzien van een buigbaren metalen rand) zal zijn, of wellicht een afvoerinrichting voor vocht zal zijn aan te brengen enz. Bijzondere eischen betreffende de banden. 1. De bevestiging der banden onderling en aan het masker mag geen verdikkingen meebrengen, die zelfs bij lang dragen een hinderlijke drukking zouden veroorzaken; ook een metalen ring ter bevestiging der banden onderling is niet toelaatbaar, evenmin mogen de banden gezoomd zijn. 2. De banden moeten breed (de voorhoofdsband minstens 3 c.M.), soepel, duurzaam, sterk en grijsgroen gekleurd zijn. 3. Zij behooren blijvend elastisch te zijn, zonder dat zij een hinderlijke drukking veroorzaken. De elasticiteit mag niet, zooals bij rubber, langzamerhand afnemen. Eventueel toege paste metalen spiraalveeren, in het weefsel der banden opge nomen, moeten roestvrij zijn en van constanten elastici- teitsgraad. 4. Het aantal banden moet zoo klein mogelijk zijn, de constructie zoo eenvoudig mogelijk. Zij moeten een absolute aansluiting van het masker op het gelaat verzekeren. 5. Het bandenstel moeten voorzien zijn van een inrichting, die het mogelijk maakt ze in te korten of te verlengen. Het bandenstel, zooals dit bij het gasmasker E. is toegepast, munt uit door eenvoud en doelmatigheid. Het zou eenigszins ge wijzigd ook voor het muilkorfmasker kunnen worden gebruikt. Voor de tropen zijn evenwel de van rubber voorziene banden minder aanbevelenswaard en zullen de van spiraalveeren voorziene banden de voorkeur verdienen. Het inkorten of verlengen der banden zal doelmatig kunnen geschieden met behulp van een metalen schuifinrichting; het gebruik van veiligheidsspelden daartoe geeft niet de noodige zekerheid, dat de gewenschte lengte der banden behouden blijft. Bijzondere eischen aan de vensters te stellen. 1. De oogglazen moeten zijn onbrandbaar en onbreekbaar. 2. Zij moeten kleurloos zijn en blijven of hoogstens na langen gebruikstijd zwak geelbruin worden. De helderheid (licht sterkte) moet groot zijn, verteekening der beelden mag niet voorkomen. 3. De glazen moeten rond van vorm en minstens 6 c. M. in diameter zijn; zij moeten zoo zijn aangebracht, dat zij een volkomen ruim gezichtsveld naar alle zijden verzekeren, ter wijl zij geen hinderlijken druk op den neursrug en wenk- 854

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 42