brauwen mogen uitoefenen. (Opstaande randen om de glazen a. a. mogen het uitzicht niet belemmeren). 4. De bevestiging der glazen moet luchtdicht zijn; zij moeten gemakkelijk en in korten tijd, door den man verwisseld kunnen worden. 5. De afstand tusschen de glazen onderling moet juist gekozen zijn 1 V2 c. M.). 6. Een doelmatige inrichting (middel) moet het beslaan dei- glazen, zelfs na langen gebruikstijd, voorkomen. Als materiaal voor de vensters hebben verschillende stoffen toe passing gevonden. Mica bleek te bros te zijn en gemakkelijk te versplinteren of ondoorzichtig te worden bij vouwen. Celluloid is te brandbaar, glas te breekbaar. Cellon en galalieth hebben goed voldaan en worden thans in de meest moderne maskers nog wel toegepast. In het algemeen evenwel geeft men de voorkeur aan triplexine, bestaande uit twee glazen plaatjes, waartusschen een schijfje celluloid of cellon is vastgekit met behulp van canadabal sem a. a. Het is taaier en veerkrachtiger dan gewoon glas en laat bij breken geen glassplinters los. Langzamerhand evenwel neemt het celluloid en/of de kit een lichtbruin gele kleur aan, die evenwel niet in het minst hinderlijk is. Het beslaan der oogglazen levert groote moeilijkheden op. Op verschillende wijzen heeft men getracht ze te ondervangen. De inrichting, waarbij de inademingslucht door twee buizen, onder de oogglazen eindigend, over de vensters wordt gevoerd, voldoet bij groote hitte niet, omdat zij bij uitademing beslaan en bij inademing weer helder worden, waardoor een regelmatig af wisselend helder en dof worden der glazen wordt bereikt, dat zeer onaangenaam en vermoeiend werkt. De Klarscheiben (zie de beschrijving van het Duitsche Heeres- maske) schijnen in Europa over het algemeen goed voldaan te hebben, al moeten zij voorzichtig aangebracht en behandeld wor den. Bij zeer sterke vochtopname schijnen zij evenwel te rimpelen en dan een verteekend beeld te geven. Met groote stelligheid kan verwacht worden, dat zij in een tropisch klimaat niet zullen vol doen. De aanraking der Klarscheiben met vochtige vingers bederft de helderheid. De vochtopname van de gelatinebladen ligt binnen bepaalde grenzen, die in Europa doorgaans niet overschreden worden, doch in de tropen te eng zullen blijken te zijn. Het herhaaldelijk afwisschen der vensters met behulp van een plooi in het maskerdoek (gasmasker E, systeem Selinski-Kummant) is hinderlijk en belet de bewegingsvrijheid van den man. Een goed samengestelde glycerine-zeep pasta, aan de binnen zijde der vensters behoorlijk uitgewreven, zal vermoedelijk het beslaan gedurende langen tijd ook in de tropen kunnen tegengaan. Vooral wanneer naast een inuilkorfmasker een afzonderlijke bril 855

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 43