zou worden in gebruik genomen, bestaat er veel kans, dat met een doelmatige pasta kan worden volstaan. Het vraagstuk betreffende het tegengaan van het beslaan dei- oogglazen in de tropen zal evenwel langs proefondervindelijken weg moeten worden opgelost. Bijzondere eischen betreffende de slang. 1. De slang moet van luchtdichte grijsgroene, solide, duurzame en elastische stof vervaardigd zijn, die haar eigenschappen jarenlang blijft behouden. 2. Zij moet voldoende wijd (inwendige diameter minstens 3 c. M. en zoo lang zijn in verband met den afstand van masker tot vullingsbus, dat de bewegingen van hoofd en romp in alle richtingen ongehinderd kunnen plaats hebben zonder dat er knikken in de slang gevormd worden. 3. bevestiging van de slang aan de bus en aan het masker moet gasdicht zijn en een gemakkelijke en snelle verwisseling dooi den man 'mogelijk maken (bajonetsluiting van roestvrij metaal). 4. Het inwendige oppervlak van de slang moet glad zijn en de weerstand ten opzichte van de zich er in bewegende lucht zoo gering mogelijk. 5. De plaats van bevestiging in het masker is onmiddellijk voor den mond; de plaats van aansluiting op de bus is op het bovenoppervlak der laatste. Als materiaal, waaruit de slang wordt gemaakt, is rubber het meest aanbevelenswaard. Het nadeel der geringe houdbaarheid van deze stof, in het bijzonder in de tropen, kan grootendeels onder vangen worden door dikwandige buizen van eerste kwaliteit caout chouc te gebruiken. Om de 'buigzaamheid der slang te bevorderen en het ontstaan van knikken te voorkomen, worden cirkelvormige plooien aange bracht (zie gasmasker E.) Veelal wordt de buitenzijde der buis nog versterkt door haar te bekleeden met een laag weefsel. Het verdient aanbeveling de dragers der gasmaskers te voor zien van een voldoende hoeveelheid kleefpleister om lekken in slang, maskerdoek en bus te kunnen dichten. Bijzondere eischen te stellen aan de vullingsbus. 1. Het metaal moet zijn stevig, roestvrij, duurzaam, niet zwaai en grijsgroen van kleur. 2. De vullingsbus moet zijn luchtdicht (in- en uitlaat buiten beschouwing gelaten), terwijl de constructie zoo moet zijn, dat zij in het gebruik ook op de naden geen lekken gaat ver- toonen. 856

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 44