3. De vorm moet geen scherpe randen vertoonen en vlak tegen het lichaam aansluiten, zonder onnoodig buiten het lichaams oppervlak uit te steken. De omvang van de bus moet zoo gering mogelijk zijn in verband met de vulling. 4. De bodem moet afneembaar zijn, zonder dat daardoor bescha diging van het metaal plaats vindt. 5. Het inwendige van de bus wordt voorzien van een of twee roestvrije veeren, die met behulp van roestvrij metaalgaas den businhoud aandrukken. De draagwijze van de bus onmiddellijk aan het maskerdoek (Heeresmaske) is thans algemeen verlaten, omdat daarbij een hinderlijk schudden tijdens de bewegingen van den man niet uit gesloten kan worden, ook niet door bijzondere stellen banden. Elk modern masker is door een slang verbonden met een afzonderlijke vullingsbus, die in den maskerzak gedragen wordt öf voor de borst óf op de heup. Vanzelfsprekend is de vorm van de bus afhankelijk van de draagwijze, wil de bus vlak tegen het lichaam aansluiten. De kleeding en uitrusting van het Nederlandsch-Indische leger doen ons de draagwijze van de bus voor de borst verkiezen. In verband hiermede zou de bus op dwarse doorsnede ongeveer ellip tisch kunnen zijn, met een zwakke buiging zich voegende naar de ronding der borstkas. De grootte der bus is afhankelijk van de vulling en behoeft in verband met het absorbeerend vermogen der moderne antistoffen niet grooter te zijn dan die, bij het gasmasker E beschreven (14 X 12 X 4 c- M-)- Om het gewicht der bus te verminderen en toch de noodige stevigheid te bewaren, is het aan te bevelen den verticalen wand' van geribd metaal te maken. Bijzondere eischen betreffende den businhoud. 1. De inhoud moet alle bekende strijdgassen, rook en nevels vastleggen, zonder zelf voor het menschelijk organisme scha delijke stoffen aan de adenrhalingslucht af te staan. 2. De inhoud moet hard, mechanisch sterk en chemisch stabiel zijn. De grondstoffen moeten ten allen tijde gemakkelijk en overvloedig verkrijgbaar zijn. Hij mag in het gebruik niet losraken, gaskanalen vormen of poedervormige stof met de doortrekkende lucht doen verstuiven. 3. Hij mag bij oordeelkundige opbewaring geen bederf of achter uitgang in werkzaamheid vertoonen. 4. De inhoud mag met het metaal van de bus geen omzettingen geven. 5. Hij mag geen grooter drukweerstand leveren dan hoogstens 10 c. M. waterdruk bij een doorstroomingssnelheid van 80 L/minuut. 857 I

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 45