6. Volgens de American test onderzocht, moet de inhoud een hoog adsorbeerend vermogen blijken te bezitten. De vullingsbnssen der moderne maskers bevatten overwegend volgens geheime procédé's vervaardigde kool, die speciaal geschikt is voor het adsorbeeren van groote hoeveelheden gasvormige stoffen. Tijdens den wereldoorlog werd de groote beteekenis van actieve kool als antistof ingezien. Duitschland wist de beste kool te fabriceeren. In Engeland en Amerika werden de schalen van perzikken, abrikozen en in het bijzonder van cocosnoten als grond stof gebruikt. In het laatst van den oorlog werd in Amerika een groot opgezette reclame gemaakt voor het gebruik van cocos noten als voedingsmiddel, opdat de klapperdoppen zouden gebruikt kunnen worden voor de bereiding van gaskool. Opschriften als ,,Eat more coconut" e. d. waren overal duidelijk zichtbaar aan gebracht. Nog altijd geldt klapperdop als de meest geschikte grondstof voor de fabricage van gas adsorbeerende kool, ofschoon thans de Norit-fabrieken in staat zijn ook uit in Nederland gemakkelijk ver krijgbare turf een even doeltreffend product te maken. Het is voor de betrouwbaarheid der vullingsbussen van groote beteekenis, dat alleen kool als antistof wordt toegepast, waarvan het adsorbeerend vermogen in het laboratorium juist bevonden is. Alle gas-kool wordt dan ook tegenwoordig getest alvorens zij als vullingsstof wordt gebruikt. Dit onderzoek geschiedt volgens de „American test", een onderzoekingsmethode, waardoor wordt vastgesteld hoeveel chloorpikrine (CC13. N02) in gasvormigen toestand een bepaalde hoeveelheid kool vermag te adsorbeeren. Waar het resultaat van het onderzoek evenwel geen maatstaf is voor de capaciteit van het onderzochte koolmonster ten opzichte van andere gassen en de eene koolsoort bijv. gemakkelijk en veel chloorpikrine, daarentegen weinig phosgeen vermag te adsor beeren, terwijl een andere soort kool veel phosgeen en weinig chloorpikrine kan vastleggen, geeft de American test geen vol doende opheldering omtrent de waarde van de onderzochte monsters. Het is dus noodig, dat men de American test uitbreidt tot een meer omvattend onderzoek en het adsorbeerend vermogen van een koolsoort eveneens bepaalt ten opzichte van de voornaamste andere gasvormige strijdgassen. Men zou dan aan kool, bestemd voor busvulling, een scherp omschreven eisch moeten stellen, bijv.: „In het toestel voor de bepaling van de „„American test"" x) onderzocht, moeten bij een doorstroomingssnelheid van 80 L/mi- 858 Deze proef is zoodanig ingericht, dat een bepaalde hoeveelheid van het koolmonster wordt gebruikt.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 46