nuut gedurende x uren de volgende gassen in de opgegeven concen traties volledig worden tegengehouden: Een uitvoerig oriënteerend onderzoek betreffende een groot aantal verschillende soorten kool zal noodig zijn om het noodige cijfermateriaal te verzamelen, op grond waarvan de getallen in bovenstaande formule ingevuld kunnen worden. Naast kool worden in de vullingsbussen nog chemicaliën ge bruikt, die in den laatsten tijd mechanisch in de actieve kool wor den vastgelegd. Een beschouwing omtrent de toe te passen verbin dingen ligt op specifiek chemisch terrein en hoort in dit opstel niet thuis. Behalve tot het onschadelijk maken van gasvormige vergiften moet de busvulling ook in staat zijn tot het vastleggen van nevel- vormige strijdgassen. Bij de behandeling van het gasmasker E werd reeds gewezen op de extension Small box, den N. C. con tainer en het met cellulose-wadding bekleede overtrek der vul lingsbus, die in den wereldoorlog werden toegepast. Nadien werd in de meeste staten met grooten ijver naar een afdoend middel tot het vastleggen van (colloidale) nevels gezocht. In Nederland werd een apparaatje voor het electrisch neerslaan (systeem Cottrell) van de ultramicronen uitgevonden; daarnaast werd een stof ontdekt, die, in betrekkelijk dunne lagen aangebracht in staat is nevels gedurende langen tijd tegen te houden. Beide vader- landsche vindingen zijn geheim gehouden. Zij zullen evenwel voor het Nederlandsch-Indische leger zeker gaarne beschikbaar worden gesteld. In dit geval zouden wij het laatste middel prefereeren boven het electrische apparaatje, omdat dit toestel de uitrusting volumineuser en zwaarder maakt, terwijl een laag der nevel-filtreerende stof gemakkelijk in de vullingsbus kan worden aangebracht. In elk geval is het vraagstuk, betreffende het vangen van nevels, nog steeds niet volkomen opgelost en zal het noodig blijken na te gaan of nevelvormige strijdgassen h. t. 1. in den oorlog kunnen worden toegepast en welke beschermingsmiddelen daartegen bruik baar zijn. Bijzondere eischen te stellen aan den maskerzak. 1De geheele maskerzak met draagbanden wordt vervaardigd uit duurzame, waterdichte grijsgroene stof (en kan voorzien worden van pantserplaten). 2. De zak is door een dwarswand in twee ongelijke helften ver deeld, waarvan de eene de vullingsbus bevat en de andere het gasmasker, pleister, een reep isoleerband, een doek en even- phosgeen chloor chloorpikrine a. mgr. per JVR b. mgr. per M3. c. mgr. per M3. enz." 859

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 47