5. UIT DE PRACTIJK. a. OMSINGELEN VAN HUIZEN. Onder huizen wordt hier verstaan, woningen van normale afme tingen en niet die van 100 en meer meter lengte; bv. dus van 10 X 8 meter, wat voor eene Inlandsche woning reeds groot genoemd mag worden. Door afdeelingen, van welke men niet overtuigd is, dat de zenuwen hun geen parten zullen spelen, geschiedt de omsingeling als aangegeven in het V. P. T. L. dus aan twee zijden, indien de woning niet hoog boven den grond staat. Door beproefde troepen laat men in elk geval het huis steeds aan alle kanten afzetten, aangezien deze methode meer kans van slagen biedt. Geschoten wordt eventueel slechts door hen, die front naar buiten hebben gemaakt. Het doen ontladen der karabijnen is absoluut af te raden. Mocht de djahat nl. door de linie weten heen te komen, dan heeft men geen enkele kans meer hem toch onschadelijk te kunnen maken. Heeft tijdens de omsingeling eene aanval plaats, dan is het leed niet te overzien. En hierop toch bestaat veel kans, indien de gezochte een voornaam hoofd is, dan wel de troep op een valsch bericht naar het bewuste huis is gelokt. Mocht onverhoopt toch naar binnen worden geschoten, welnu dat risico moet men op zich durven nemen, vooral wanneer het een berucht bendehoofd betreft. Elk goed brigadecommandant zal binnen de twee maanden weten, tot welke van bovengenoemde twee categorieën zijne brigade gerekend moet worden. b. KLEWANGAANVALLEN. In uitgestrekte terreinen, welke zich voor dergelijke aanvallen leenen, wordt gemarcheerd als aangegeven in punt 32 van het V. P. T. L. en zooveel mogelijk naast den weg. Waar deze aanvallen echter verwacht worden, dan wel in niet uitgestrekte terreinen, wordt geloopen in front links en rechts van den marschweg, op een paar passen verspreid. Nu echter de kara bijn geheel in de houding van vaardig; de klewang in de rechter hand, waarvan de wijsvinger gestrekt langs den beugelknop; de karabijnriem eenmaal om den linkerpols geslagen. Men gaat op jagersmanier vooruit, loerend en spiedend naar wild, dat men verwacht te zien. 865

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 53