6. EEN VLIEGTOCHT NAAR PAJAKOEMBOEH. Hoewel reeds eenige mededeelingen over de vlucht, die den 29en September 1.1. aanving en het bereiken van Pajakoemboeh tot einddoel had, in de pers verschenen, lijkt het mij niet van belang ontbloot over dezen voor de luchtvaartafdeeling zoo gewichtigen tocht, eens wat meer in détails te treden. Een record-vlucht was het niet, van een zuiver vliegtechnisch standpunt beschouwd is de prestatie zelfs niet belangrijk te noe men. Maar wel van zeer groot belang is het feit, dat hierdoor metterdaad werd aangetoond hoe gemakkelijk het hart van Sumatra door het vliegtuig is te bereiken. Gemakkelijk Menigeen zal glimlachend denken aan vliegtochten als de Trans-Oceanische, als de HollandIndië-vluchten en bij zich zelf eens even constateeren dat het toch heelemaal niet noodig is om het gemakkelijke van zoo'n kippen-vluchtje Ban doengPajakoemboeh (1200 K. M. slechtsnog eens expres- selijk naar voren te brengen. Inderdaad, dat is zoo. En als men de luttele voorbereiding ik zal die straks uitvoeriger besprekenen de eenvoudige voorzienin gen nagaat, die de „expeditie" vereischte, dan kan wat dat be treft, de L. A. morgen op meerdaagsche oefening vertrekken naar Nieuw-GuineaNeen, ik bedoelde er wat anders mee. Nieuw- Guinea is niet bereikbaar voor ons, we hebben nog andere dingen noodig dan goede bedrijfszekere vliegtuigen, die hun eigen reserve-materiaal medevoeren landingsterreinen, benzine-stations, ziedaar de allereerste desiderata. En juist dit punt is thans voor een deel van Sumatra op snelle en afdoende wijze opgelost. Den len Februari van dit jaar vertrok een Commissie bestaan de uit een luitenant-vliegenier en een luitenant der Genie op verkenning naar de mogelijkheden voor het aanleggen van een burger-luchtlijn tusschen Sabang en Batavia een landluchtlijn wel te verstaan die dus de zee, maar even zeker ook de moeras- bosschen van de Ooster-kustvlakte had te mijden. Vier maanden later keerde de commissie terug, met een stapel projecten van lan dingsterreinen in portefeuille. En nog geen maand daarna vlogen vier legervliegtuigen van Telokbetong, waar reeds vroeger een landingsterrein was aangelegd, over Lahat naar Palembang Nu ligt Palembang niet op de ontworpen luchtroute van Sa- bang naar Batavia, het vormt als het ware een zijstation en voor de L. A. beteekent het resultaat niet zooveelwas het directe 867

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 55