belang niet zoo voelbaar als de verbinding die dan kortgeleden een feit is geworden de Aansluiting op Pajakoemboeh. Bij de bespreking, door den commandant der luchtvaartafdee- ling met de deelnemers aan den beraamden tocht gehouden, werd reeds aanstonds vastgesteld, dat op geenerlei wijze getracht zou worden een „record"-vlucht uit te voeren. Het doel was, Paja koemboeh te bereiken, onderweg zooveel mogelijk gegevens te verzamelen over de route en de landingsterreinen en bij dit alles eveneens te letten op de belangen van de burger-luchtlijn, waar voor wij eventueel gegevens zouden kunnen verschaffen. Dit leidde al dadelijk tot de volgende consequentiesin de eerste plaats zou de door de verkennings-commissie ontworpen lucht weg worden gevolgd en verder moest worden geland op de reeds aangelegde landingsterreinen, voor zoover deze zich in goeden staat bevonden. In algemeenen zin loopt de geprojecteerde luchtroute langs een onafgebroken grondweg, over laag maar droog terrein, waar men noch de mist en regen van het gebergte, noch de dreigende eenzaamheid van het moerasbosch te vreezen heeft. Mist is altijd en overal de grootste vijand van den vliegenier, ik zou haast zeggen een actieve vijand, die verwart, misleidt en ten slotte het vliegtuig vlak bij de goede haven doet stranden, maar de paja, de groote onbekende, onbewoonde vlakte verbergt niets huichelachtigs, wij weten het met vrij groote zekerheid, dat wie daar zou moeten neerdalen geen eerlijke kans meer heeft het leven te behouden. Het was, korten tijd geleden, nog weinig bekend, dat van Telokbetong tot Kotaradja een weg loopt over hooger gelegen laagland en pas de autotocht, door de General Motors Company met een paar Chevrolets ongeveer tezelfder tijd georganiseerd als de vlucht naar Pajakoemboeh, heeft op deze verbinding in voldoende mate de aandacht gevestigd, 't Is me er dan ook een weggetje naar, tenminste op sommige gedeeltenIk hoop in een volgend mummer van het I. M. T. nog het een en ander te kunnen vertellen over het wegenstelsel langs Sumatra's lengte as, dat tezamen met dwarsverbindingen, gevormd door de rivieren, een rijk land tot spoedige ontwikkeling zal kunnen brengen. Om mij nu maar tot de luchtroute te bepalen, het belang om deze te leggen langs een grondweg, al is het dan ook maar een boschpad, zal overduidelijk zijn. Zoo volgde onze weg eerst den Spoorweg van Telokbetong naar Batoeradja, daarna den kunstweg over Soegi- waras en Moeara Emin naar Lahat en verder door over Tebing Tinggi en Moeara Bliti naar Soeroelangoen. Daar, bij Soeroelangoen aan den Rawas, dat men ter duidelijker onderscheiding van het Djambische Sarolangoen, in deze streken meestal met den riviernaam betitelt, eindigt de residentie Palem- bang, eindigt ook het begrip „kunst" in de wegen. Van Rawas 868

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 56