reidingen voor een burger-luchtlijn was nog gansch niet vastge steld. En toch hebben militairen, B. B.-ambtenaren en zeker ook particulieren enthousiast samengewerkt om in den kortst moge lijken tijd Sumatra's lucht voor een groot gedeelte bevaarbaar te maken met veel zorg en werklust, maar met kleine middelen Een korte verkenning, die in vlot tempo door een luitenant der Genie werd afgewerkt, bracht als resultaat, dat Taloek Koeali en Pajakoemboeh geschikt waren voor de landing, maar dat het terrein te Sarolangoen helaas nog niet voldoende was ingeklon ken, zoodat de mulle, pas omgewerkte en dus onbegroeide bodem geen voldoende zekerheid bood voor het neerdalen. Heel jammer, dat laatste, want er is door het garnizoen hard gewerkt De route was nu als volgt verdeeld BandoengTelokbetong 300 K.M.T.B.—Lahat300 K M L.—Taloek Koeali 400 K.M T. K.—Pajakoemboeh 200 K.M, getallen die slechts bij benade ring juist zijn, maar die in ieder geval een ruime marge lieten voor de benzine-hoeveelheid der de Havillands. Het programma, dat stipt gevolgd is kunnen worden, luidde Den 29en September van Andir naar Telokbetong, daar benzine bijvullen en doorvliegen naar Lahatden 30en verkenningen in de omgeving van Lahat dit op verzoek van den Gewestelijk Militairen Commandant van Palembang en Djambiden Isten October van Lahat naar Taloek Koeali, den 2en door naar Pajakoemboeh; den 3en, passagiersvlie- gen en tevens de gelegenhetd om eens wat van de omstreken uit de lucht te zien; den 4en via Taloek Koeali terug naar Lahat; enten slotte den 5en over Telokbetong huiswaarts. Ter demon stratie van de bereikbare snelheid der luchtverbinding zouden 2 Fokker C1V - vliegtuigen ons den 2en October volgen naar Lahat, om den 3en te Pajakoemboeh te landen, de thuisreis van Pajakoemboeh zou dan in één dag gemaakt worden, zoodat op denzelfden dag alle vliegtuigen te Andir zouden terugkeeren. Voor het opslaan van benzine en olie was zorg gedragen door bemiddeling van den G.M.C. zouden wij in Telokbetong, Lahat en Taloek Koeali den benoodigden voorraad vinden. Donderdagsmorgens om half zeven startten wij dan met 4 dè- Havillands, onder leiding van den Commandant van den Vliegdienst in wiens toestel de Commandant der luchtvaartafdeeling als pas sagier mede reisde. De tanks waren vol gevuld met ongeveer 330 L. benzine, voldoende voor 5'/2 uur vliegen, en 50 L. Mobil- 011 B, terwijl in ieder vliegtuig werden medegevoerd de benoo- digde dekzeilen, schroefhoezen en startblokken. Daarboven had het toestel als normale uitrusting nog te dragen: een gereedschaps kistje, een binnenband, een reservewiel (compleet met banden) 12 M. touw (voor het „verankeren" op de open vliegvelden), twee kapmessen en ten slotte een verbandtrommel, voor dit speciale geval gecompleteerd met aspirine en buikpoeders, chinine, chino- 870

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 58