De afstand tusschen Moeara Bliti en Soeroelangoen bedraagt, rechtlijnig gemeten, slechts 85 K. M.wil men echter getrouw aan het „Safety first" principe den weg blijven volgen, dan moet een wijde boog van 135 K. M. lengte om een rimboe-en moeras- land beschreven worden. Och, ten slotte scheelt het maar een half uurtje vliegen. Na Soeroelangoen begon het meest interessante gedeelte van de vlucht, we kénden immers het min of meer in cultuur gebrachte gebied van Palembang reeds van de vliegtocht in Juni nu lag Djambi voor ons Beneden slingerde zich de abominabele weg naar Sarolangoen waar ik eens nog niet zoo heel lang geleden 8 uur lang met een huur-Fordje over 45 K. M had geworsteld, 't gaf me een emotieklop in de keel toen ik daar in de diepte een auto-tje denzelfden lijdensweg zag afleggenNa een stevige 20 minuten lag het bruine lint van den Tembesi onder ons en ik dook naar den grond, om de bevriende Sarolangoers te groeten. Het gebeurde natuurlijk volgens afspraak. De leider zou met het escadrille van drie kalm doorvliegen om mij de gelegenheid te geven, hen later in te halen. Maar helaas, het pas aangelegde terrein dat er heusch niet kwaad uitzag!verleidde me tot nog een extra bochtje en plotseling waren de andere vliegtuigen uit het oog verdwenen. Het is vreemd, maar het gaf me even een vervelend gevoel. Het paste niet in de opdracht, we zouden ge vieren op het eindpunt, Taloek Koeali aankomen,goed, maar dat kon nog verholpen worden door stevig aan te vliegen en dan zoo noodig de overigen boven het landingsterrein in te wachten. Neen, het was wel degelijk een raar gevoel van verlatenheid Zoo in je eentje boven dit verlaten landje. Enfin, bij de vliegerij gaat alles nogal snel, en een paar seconden later was het alweer vergeten en verlustigde ik me in het genot, als vrij man alleen te vliegen. De linie, die we tegenwoordig formeeren bij langere overland- vluchten in escadrille-verband, heeft het groote voordeel dat de leider de andere vliegtuigen blijft zien en bij een noodlanding van een der toestellen zijn maatregelen kan nemen, dat hij in ieder geval weet, waar, en wanneer het vliegtuig omlaag is ge gaan. Maar het is een vervelend werkje. Voortdurend heb je dan toch in ieder geval met een half oog de richting en de tus- schenruimte op den leider te houden, terwijl juist de grond-route al je aandacht noodig heeft. In ieder geval, nu het zoo uitkwam, maakte ik een gepast misbruik van mijn vrijheid door de gemoeds rust van Bangko's garnizoen te verstoren en later Moeara Boen- go te verontrusten. Dertig Kilometer verder naar het N. N. O. lag Taloek Koeali en ik wist dat het escadrille ter vermijding van de rimboe tusschen den Batang-Tebo en den Batang-Hari een omweg zou maken 873

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 61