877 8. POLITIEK OVERZICHT. Het 10 jarig-bestaan van Soviet-Rusland. In den nacht van den 26 op 27 October 1927 (Grieksch-orthodoxe kalender) was het 10 jaar geleden dat de bolsheviki in Rusland aan de regeering kwamen. Ongemerkt waren Lenin en zijn trawanten er in geslaagd om door de vorming van cellen de controle te verkrijgen over den dienst der posterijen, telegrafie en telefonieover alle transportdiensten (spoorlijnen, scheepvaartlijnen, autodiensten), en over alle openbare werken (water, gas, electriciteit). In het leger en op de vloot hadden de cellen eveneens met succes gewerkt. Wel was men er niet in geslaagd om alle regimenten afdoende te bewerken, maar dit was dan ook niet absoluut noodzakelijk. Want daar de overgeloopen regimenten de beschikking kregen over alle transportmiddelen, men bovendien den verbindingsdienst volkomen beheerschte, was het niet zoo erg moeilijk om de trouw gebleven regimenten te isoleeren en afzonderlijk met hen af te rekenen. Wij zullen den strijd van de Witte Garden tegen het Roode bewind met op den voet volgen. Kolchak, Denikin, Semenov, Horvath en alle andere leiders der Witle Gardisten, hebben een voor een den strijd tegen de Bolshe viki op moeten geven. Telkens en telkens weer opnieuw, verschenen berichten in de Europeesche pers dat het Sovjetbewind ineen dreigde te storten, dat op verschillende punten van het Sovjetrijk opstanden waren uitgebroken en telkens weer op nieuw moesten die berichten tegen worden gesproken. Langzamerhand gaf men er zich in West-Europa dan ook rekenschap van, dat daar in Rusland zich een staat had georganiseerd, op geheel andere grondslagen gebaseerd dan de Westersche Maatschappij, die de macht stevig in handen hield. De Bolsheviki hebben in het eigen land iederen vorm van organisatie uitgeroeid. Hun partij bleef de eenige goed georganiseerde groep. Er is nog geen sprake van dat het mogelijk is onder het huidige regime een algemeenen, croed voorbereiden opstand te ontketenen. Het kan hier en daar tot plaatselijke opstanden komen, maar het lijdt geen twijfel dat deze plaatselijke opstanden zij het ook met meer of minder moeite door de Bolsheviki zullen worden onderdrukt. Want alleen een leger, aangevuld met de typische instituten van de Sovjet-Regeering, zooals de tschons, de G. P. U. met zijn uitgebreide spionnagedienst in het eigen leger en dat van den tegenstander gepaard aan de terreur die van haar uitgaat, zal op den duur iets tegen de hechte organisatie van de Sovjet-Republiek vermogen te bereiken. Communisme is revolutionnair socialisme. Marx ging in zijn communistisch manifest van 1848 zich feitelijk nog alleen maar te buiten aan een felle cntiek op het Kapitaal. Maar Lenin was een revolutionnair van de daad en zijn wetenschappelijk werk is ten slotte niets dan een minitieuse bestudeeiing van de voorbereiding en de uitvoering van de revolutie geweest. Hij is het levend geworden bolshevisme. Lenin heeft eens gezegd, „Ce ne sont pas les peuples qui préparent la révolution, on prépare les peuples a les faire Een anonymus, (het is niet onmogelijk dat hier de Fransche generaal Niessel aan het woord is) wijst er in een artikel in de Revue des deux mondes op, dat het groote publiek in de 10 jaren van het bestaan der Sovjet-Republiek in haar optieden niet anders ziet dan een serie incoherente onlusten, veroor zaakt door een geweldige anarchie. Maar dat is geenszins het geval. In werkelijkheid heeft men hier te maken met een serie logisch met elkander samenhangende offensieven, die gedirigeerd worden door de Ille Internationale, een politieke Generale Staf, die beschikt over een over de geheele wereld verbreide inlichtingendienst, over een propagandadienst in ieder land en ovei de noodige operatiebureaux, waar de operatieplannen zorgvuldig worden vastgesteld. In iedere natie zal men de macht in handen pogen te krijgen door middel van de communistische partij van het eigen volk, die de bevelen heeft uit te x. x. x. La technique révolutionnaire du bolshévisme. Revue des deux mondes. 15 Juli 1927 p. 271300.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 65