878 voeren van Moscow. Hun stoottroepen zullen de communistische partijen van de verschillende landen vormen uit de georganiseerde partijen zelve, zullen be staan uit zorgvuldig politiek opgevoede elementen uit de partij. De „tschons", communistische keurbenden van fanatiekelingen zoo mogelijk overvloedig be wapend met mitrailleurs en handgranaten zullen niet alleen dienen als kern van de communistische strijdmacht, maar ook om eventueel verraad in die strijdmacht onmiddellijk neer te slaan. Deze tschons zijn het waarmede men als het noodig is een bloedig schrikbewind uitoefent en waarmede men de tucht in de ageerende massa's handhaaft. Zorgvuldig wordt er verder voor gewaakt, dat de verschillende leiders niet te veel op den voorgrond treden en te veel persoonlijken invloed krijgen, waardoor men het gevaaar van een pretoriaanschen staatsgreep poogt te ont gaan. Daarom zijn alle orders anoniem waardoor tevens het gevaar voor ont dekking wordt voorkomen. Als haar ergste tegenstanders beschouwt het com munisme de kapitalistische regeering en de amorphe volksmassa, dietendeele beslist vijandig, ten deele echter onverschillig tegenover haar actie staat. Tegenover de kapitalistische regeering volgt de communistische partij een bijzondere tactiek. Als het eenigszins kan, wordt die actie nooit rechtstreeks gevoerd, vóór het beslissende moment is aangebroken. Daardoor zou zij zich veel te veel bloot geven en het een regeering veel te gemakkelijk maken om met haar af te rekenen. Die actie wordt gevoerd door steun te verkenen in het bijzonder aan de linksche partijen en door te pogen de leiding in de politieke gestie dier partijen in handen te krijgen. Natuurlijk neemt de communistische partij nooit deel aan de regeering, maar zij stelt alles in het werk om te voorkomen dat de regeering en de rechtsche partijen de kans krijgen om de amorphe massa op haar hand te krijgen. Alles zet de partij er op om haar vrijheid van handelen te behouden, door iedere actie voor de vrijheid van vereeniging en vergadering voor vrijheid van meenings-uiting, voor persvrijheid, krachtig te steunen. Op alle mogelijke ma nieren poogt zij de Regeering te verzwakken, door haar middels de linksche partijen capitulaties af te dwingen in conflicten tusschen werkgevers en werk nemers, door in dergelijke gevallen een actie voor non-interventie te voeren, door krachtigen steun te verleenen bij de voorbereiding van algemeene stakin gen, (waarbij de linksche partijen de openbare leiding hebben, maar de com munistische leiders achter de schermen hun slag slaan), door pressie uit te oefenen en het vertrouwen te ontnemen in de rechtspraak (zaak Sacco en Venzetti), door amnestie of gratie af te dwingen voor politieke misdrijven, door de regeering te wennen aan zoogenaamde vreedzame aanslagen op haar pres tige (politieke meetings en optochten). In de koloniën werkt zij in het bijzonder op de rasseninstincten, tracht zij leiding te geven aan de non-coöperatie beweging van de linksche partijen, aan het stemming maken tegen de regeering, door het te doen voor komen, alsof godsdienstvrijheid belemmert of door de regeering te be wegen tot het nemen van modernistische maatregelen, waardoor het regeeringsgezag bij de orthodoxe leiders van den Islam wordt verzwaktdoor animistische voorstellingen en bijgeloof uit te buiten tot aankweeken van ver zet der regeering enz. Talrijk zijn de middelen waardoor het communisme zijn doel bereikt. Maar steeds streeft het er naar om als het kan andere politieke en godsdienstige fracties de kastanjes uit het vuur te doen halen en houdt zij de leiding achter de schermen stevig in handen. Door propaganda in het leger en de politie poogt men het vertrouwen van Regeering en 'ambtenaren in die machtsmiddelen te ontnemen. Heel diep hoeft die propaganda daarvoor niet in te vreten Enkele gevallen van communisme in het leger en de politie zijn reeds voldoende om dat vertrouwen ernstig te schokken. Krachtige propaganda wordt gevoerd tegen interventie van het leger bij troe belen, teneinde zoo lang mogelijk met politie of politietroepen te maken te hebben. Want men weet zeer goed, dat iedere overwinning het prestige en den aanhang van de revolutionnaire partij onevenredig doet toenemen en een

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 66