879 snelle uitbreiding van de revolutie mogelijk maakt. En mocht het leger ein delijk worden ingezet, dan doet men alles om zoo lang mogelijk een krachtig ingrijpen van militaire zijde te voorkomen, door alles in het werk te stellen om de subordonnatie van het leger aan het Burgerlijk Bestuur zoo lang mo gelijk in stand te houden. Ook hier wordt natuurlijk de actie meer gevoerd via de linksche niet-communistische politieke partijen. Op de bourgeoisie kan de Sovjet-propaganda niet zoo gemakkelijk vat krij gen. Zij is te moeilijk te bereiken, geestelijk te veel ontwikkeld, te veel ge differentieerd en heeft te weinig gemeenschappelijke belangen die een aan grijpingspunt voor die propaganda vormen. Overigens spreekt het van zelf dat die propaganda zich instelt op de arbeidersklasse. Door de propagandapers, projragandafilms, lezingen, propagandascholen tracht men de arbeiders in com- munistischen zin op te voeden. Rechtzaken worden aanhangig gemaakt, waar door men de kans krijgt in het openbaar voor het communisme te pleiten en door de verspreiding van ophitsende manifesten bij iedere daartoe passende gelegenheid, poogt men de zaak van de Vlle Internationale te dienen. Op deze wijze wordt alles voor den opstand zorgvuldig voorbereid. De uitvoering van de revolutie zelf kan dan de partij nog slechts op geringe ver liezen komen te staan. Bij de voorbereiding en uitvoering van de revolutie is men niet al te kies keurig in zijn middelen. Eugène Rick, een van de adjudanten van Galen, doet hier in zijn brochure een boekje over open. Hij geeft een uitvoerige beschrijving van de werkwijze van de tscheka in Hankou en Canton en van de terreur die door deze organisatie wordt uitgeoefend. Hoe zij onverbidde lijk afvalligen en onbetrouwbaar geworden elementen door moord en dood slag uit den weg ruimdehoe men door het toepassen van gewone misdadi- gersmethoden, door roof, inbraak en moord aan de gelden kwam voor pro pagandadoeleinden, voor politieke en economische spionnage. Op welke wijze die propaganda wordt gevoerd en hoe de vrees voor de tscheka en haar goed geoutileerde martelkamers de bevolking in bedwang hield. Hij beschrijft de werkwijze van den staf van Borodin te Hankou en die van Boris Volin te Canton, die tevens de propaganda verzorgt in de Amerikaansche, Engelsche, Portugeesche en natuurlijk ook de Hollandsche Koloniën in Indië; de werking van de Centrojus, het Economische Bureau van de Sovjet Unie, dat naast de handels zaken dat het doet, tevens een voornaam propagandacentrum is van de Ille Inter nationale en het financieele gedeelte der actie verzorgt. Hoe door het speciale Departement o. o. (de naam is ons allen wel bekend uit de communistische relletjes in onze kolonie), dat onder de leiding stond van een zekere Bramin alias Gregorieff, op intense wijze gespionneerd werd in het leger der Natio nalisten en dat van de tegenpartij. Daardoor slaagde men er in een te voren nooit gekende tucht in het leger der Zuidelijken te handhaven en een einde te maken aan het gebruikelijke overloopen van lagere bevelvoerders. Hij beschrijft ons de organisatie en actie van de tschons, de keurbenden van fanatieke vrijwilligers te Hankou, Sjanghai, Wuchong en elders die hier ook belast waren met het voeren van een soort guerilla in den rug van de tegenpartij. Hoe voor het leger, de vloot, de vliegdienst, de radiodienst, het bankwezen, de handel, de verschillende soorten van propaganda in de pers, onder studen ten, militairen en alle categoriën van arbeiders, voor de verschillende soorten van spionnagediensten, zorgvuldig opgeleide mannen en vrouwen waren geko zen, die zich verder naar hun aanleg in een bijzondere richting hadden gespe cialiseerd. Soms krijgt men den indruk alsof Piek het wel wat erg mooi heeft willen maken. Maar op hen die eenigszins op de hoogte zijn met de werkwijze van de Ille Internationale, zal het werkje zeker den indruk maken dat het naast „Dichtung" toch ook veel „Wahrheit" bevat. Eugène Piek. China in the Grip of the Reds. Uitgegeven door de North China Daily News, Sjanghai.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 67