881 omvattingen zijn tegenstander uit zijn hechte staatkundige stellingen te ma noeuvreeren. In West-Europa werd het systeem van de interne actie door de nationaal-communistische partijen, zorgvuldig uitgewerkt en verbeterd. Maarte gelijkertijd richtte men den blik naar het Oosten en werd besloten om onder het mom van vrijmaking der onderdrukte volkeren, Azië op te hitsen tegen de vijanden van de Sovjet-Republiek in West-Europa. Die nieuwe politiek werd ingeluid door het rapport, dat Karakhan op 2 Februari 1919 bij de Comintern indiende. Eind 1919 werd het Aziatisch Bureau en het Mohammedaansche Comité aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken opgericht. In Taschkent werd door Souritz, de latere gevolmachtigde te Kaboel, een propagandabureau gesticht, terwijl een propagandaschool voor alle Aziatische rassen en stammen in Samarkand tot stand kwam, en een Russische missie van uit Turkestan de Indische grens via Afghanistan bewerkte. Het lot was Rusland gunstig gestemd. Na een onfortuinlijke expeditie tegen Afghanistan, waarbij de Engelschen zware verliezen door ziekten leden, moest Engeland bij het Vredesverdrag van Rawalpindi in Augustus 1919 in de onaf hankelijkheid van Afghanistan toestemmen. In den loop van 1920 moest Engeland eerst de Kaukasus, daarna de Trans-Kaspische provincies en ten slotte Perzië ontruimen. De Engelsche troepen werden te Enzeli geslagen en moesten wij ken voor de Bolsheviki. De agitatie van Swarai van Ghandi, de actie van Das op het Nationale Congres te Nagpore en het All India Congress te Lahore, waar hij de oorlog verklaarde aan alle vreemdelingen en inheemsche kapitalisten, de algemeene ontevredenheid die was ontstaan doordat de Engelsche Regeering haar belof ten die zij tijdens den oorlog had gedaan niet was nagekomen, waren allen gunstige factoren voor een Russisch offensief tegen de Britsch-Indische grens. In Juni 1919 veroverden de Bolsheviki Khiva en werd de Sovjet-republiek Khorezmie gesticht. Een jaar later viel Buchara. De emir vluchtte naar Afgha nistan, maar zijn schatkist viel in handen van de Bolsheviki, en met het bedrag van 35 millioen, dekken zij thans hun propagandakosten in Midden-Azië. Eind September beschikte men over 2 divisies tirailleurs, 3 Infanterie- en 3 Cavaleriedivisie's op de grens van Indië, Afghanistan en Perzië, allen ge concentreerd langs het spoorwegnet. Deze legermacht had de beschikking over 20 a 30 vliegtuigen, was goed voorzien van artillerie, geblindeerde treinen, mitrailleurs enz. terwijl men bovendien rekende op den steun van ongeveer 100.000 man ongeregelde troepen bestaande uit Turcomannen, Khirgizen en Tadjiks en op het Afgaansche leger met een gevechtssterkte van 150.000 geweren. De Sovjet Unie moest echter haar aanvalsplannen opgeven, door het verzet van de basmatchis, benden opstandelingen, die zich overal vormden, in stilte sedert 11 November 1921 door Enver pascha waren georganiseerd en tenslotte door hem in openlijken strijd tegen Sovjet-Rusland worden aangevoerd. In 1920 was de Turksche generaal Enver pascha in dienst getreden van de Bolsheviki. Hij droomde van de stichting van een groot Touranisch Rijk dat zich van Thibet tot aan de Caspische Zee zou uitstrekken, waarin alle Turcomannen vereenigd zouden worden, nu zijn vaderland, het oude Turkije, uiteen was gevallen. Afghanistan en de Mohammedanen van Noord-lndië zouden zich daarbij aansluiten en zoo hoopte hij in Midden-Azië een groot Turksch vader- i land te kunnen stichten. Op den llden Mei 1922 zond hij een ultimatum naar Moscou en de Russen waren al spoedig gedwongen Turkestan, Buchara en Khorezmie te ontruimen. Maar Enver werd door zijn eigen soldaten vermoord en eind 1922 waren de Russen den toestand weer geheel meester. Het voor- genomen offensief tegen de Britsch-Indische grens was echter niet meer uit te voeren. Overal hadden de besmatchis de spoorlijnen vernield, overal heerschte een sterke anti-Russische geest. Aanvankelijk had de bevolking het optreden der Bolsheviki, die de rijke grondeigenaren, de beij's onteigenden en het land onder de armen verdeelde, met open armen ontvangen. Maar van de com munistische dwingelandij en het aantasten van den godsdienst moest men niets hebben. Met groote eerlijkheid poogden toen de Sovjetleider na te speuren,

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 69