884 slotte hebben de Russen Urta Tagai weder ontruimd, maar door dit incident werd het vertrouwen van den emir in de Russen ernstig geschokt. Intusschen had Engeland ook niet stil gezeten. De strategische dubbelspoor- lijn naar den Khaiberpas is thans gereed gekomen. Krachtig werd gewerkt aan de verbetering van het wegenstelsel aan de grens van Afghanistan, Tege lijkertijd begon men een diplomatische tegenactie tegen het gewroet van de Sovjet-Unie waarbij men van het beginsel uitging, dat Afghanistan tot een bufferstaat moest worden uitgebouwd. Amanullah khan doet wat alle zwakke Oostersche Staten in dergelijke ge vallen doen en speelt de beide concurrenten, Rusland en Engeland, tegen elkander uit. De Sovjet propagandisten zullen aan Zuid-Afghanistan een harden noot te kraken hebben. Als men er niet in slaagt Afghanistan door innerlijke desorga nisatie klein te krijgen en te sovietiseeren (en dat zal in het orthodoxe Zuid- Afghanistan, waar de moullahs heel wat in de melk te brokken hebben, niet zoo gemakkelijk gaan) dan blijft het voor het uitvoeren van zijn offensief tegen Britsch-Indië afhankelijk van den good will van dit land. Thans nog iets over de dekking van de vleugels van den offensieven Rus- sischen wig in Midden-Azië. De W.-flank is aangeleund tegen de kaspische Zee, de O.-flank tegen Chineesch Turkestan. Door zijn actie in China heeft Rusland getracht de Oost-flank te dekken. Die actie is voorloopig mislukt. Toch is er van een anti-Russische stemming in Zuid-China geen sprake. Het gevaar dreigt uit Noord-China. Vandaar dat de Sovjet-actie zich thans schijnt in te stellen op Chineesch Turkestan, Kansu, Sinkiang en Shensi, de Westelijke provincies van China. Buiten-Mongolië is practisch een Sovjet-republiek geworden en van hieruit wordt een intensieve propaganda gevoerd in Binnen-Mongolië. Maar tegen Mandschoerye, het hechte bolwerk van Chang Tso Lin, zijn voornaamste tegenstander, zal Rusland niet veel vermogen te doen, daar het anders in conflict komt met Japan dat 2 biljoen Yen in dit land gestoken heeft. In 1930 zal de organisatie van Ruslands operatie basis in Midden Azië klaar zijn, zullen de legers van het Turkestanfront gereed zijn voor mobilisatie. In dat zelfde jaar zal ingevolge art. XXI van het Washingtonverdrag door Ame rika een nieuwe conferentie in verband met het ten einde loopen van dit verdrag bijeen worden geroepen. In 1931 zullen Engeland, Japan, Frankrijk en Italië gereed zijn met den aanbouw van klein materieel voor hun oorlogs vloten, zullen die vloten gevechtsklaar zijn. Volgens krantenberichten noemen opgevatte communistische propagandisten het jaar 1930 als het jaar van het uitbreken van de revolutie in Insulinde. Zou er dan toch misschien eenig verband bestaan tusschen de aanvalsplannen van Sovjet-Rusland in Midden- Azië en deze opstandsgeruchten in Insulinde? Of is het een toevallige coïn cidentie? Het is onnoodig zich in die vraagstukken verder te verdiepen. Voor de hand ligt het dat de Sovjet-actie de lijn van minsten weerstand in Azië zal volgen en die loopt over Insulinde. In allen gevalle zal na 1930 in Azië en den Pacific een tijdperk van politieke spanningen aanbreken. En dat die politieke spanningen, op den binnenlandschen toestand van Insulinde zijn terugslag zal hebben, ligt voor de hand. Dr. F. d. B. Een telegram van 22 October uit Iwaki (Japan), meldt dat Mahendra Pratap Raja, een Hindoe, die tijdens den oorlog fel anti-Engelsch was en pro-Duitsche propaganda en spionnagediensten verrichtte, daarna in 1924 met 4 Indiërs via Peking en Kansu als Sovjet-propagandist naar Thibet ging, nu als vertegenwoordiger van Afghanistan uit Kaboel naar de Pan-Aziatische conferentie te Sjanhai, die 1 November zal aanvangen, is vertrokken. Een manoeuvre van Moscou Of heeft inderdaad de Sovjet-propaganda in Z. Afghanistan reeds vasten voet gekregen

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 72