885 9. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Militaire Spectator Augustus. Generaal-majoor van Dam van Isseltgeeft een studie de uitvoering van een rivier-overgang door een Divisiegroep (be wegingsoorlog)" en geeft daarin een, uitvoerig toegelicht, schema voor de be- veien tot een rivierovergang. Daarenboven geeft de schrijver een opgave van belangrijke bronnen. Luitenant A. Schwing van de stormschool levert eene beschouwing over de opleiding van beroeps- en reserve-officieren tot gasofficier." Voor het Nederlandsche leger worden noodig geacht: beroepsgasofficieren, reserve-gasofficieren (scheikundig ingenieurs) en reserve veldgasofficieren (dit moeten, voldoend in den troependienst ingeleefde, reserve-officieren zijn). Voor den beroepsgasofficier stelt schrijver de volgende eischen, voldoende gastac- tisch en gasmaskertechnisch onderlegd, in staat zijn met de hulp van gepre pareerd papier, gasverklikkers enz. de voornaamste gevaarlijke gassoorten te onderkennen; weten (en begrijpen hoe en waarom) hoe hij gasafsluitingen voor onderkomens met chemische stoffen behandelen moet, hoe de in-, uit- en nawerking van diverse gassoorten op de chemische stoffen, enz. is, en hoe de luchtverversching in onderkomens te regelen. Schrijver acht een grondige opleiding in 6 weken mogelijk. Naar het ons wil voorkomen zullen alle be roepsofficieren, ook ten onzent, aan deze eischen moeten voldoen, waartoe reeds kan worden medegewerkt, door het houden van besprekingen in die richting. De eerste luitenant der cavalerie Tielens bespreekt „de aanwijzingen voor de opleiding met eenheden bij de cavalerie." Hoewel ongetwijfeld voor ons niet van belang ontbloot, bedenke men dat onze cavalerie noodgedwongen een zeer beperkte taak heeft en dus zoo goed als uitsluitend moet worden opgeleid voor de verkenning en voor de beveiliging en eerst in de tweede of plaats voor het gevecht. De kapitein, hoofd van het bureau motordienst bij den chef van den Qene- ralen Staf, Wouters, beschrijft een tactische oefening op de kaart behandelende de opmarsch der tot het veldleger behoorende auto-T-bataljons enz.; de legering van dat bataljon, het vervoer van levensmiddelen en munitie alsmede een troe pentransport. Van belang zijn wellicht de volgende gegevens. Aangenomen is een gemiddelde snelheid voor ford-trucs met luchtbanden van 25/30 K. M. per uur; bij rijden zonder licht bij duisternis 12 K. M. per uur; de laatste snelheid werd in doorsnee bereikt bij nachtmarschen bij de schoolcompagnie van den motordienst. Het artikel wordt vervolgd. Bij de gegevens voor vreemde legers is als bijlage opgenomen een staat Gegevens van Fransche vuurmonden" waarin evenwel niet voorkomen spoor- weggeschut, loopgraafgeschut en infanteriegeschut. Mavors. Augustus 1927. Reserve-luitenant H.C. van Capelle bekijkt de voortgezette opleiding van reserve officieren in verband met hunne maatschappe lijke positie. (Zie ook mavors Juli). Besproken worden nogmaals de befaamde wintercursussen, die schrijver veroordeelt, en de schriftelijke cursussen, die schrijver aanprijst en dan ook aan een beschouwing onderwerpt. Schrijver geeft nog aan dat het reserve officiersschap aantrekkelijk moet gemaakt worden door: het eervolle van de positie, c. q. een vaste toelage, en een studie toelage. Kapitein Snoek geeft een hulpmiddel aan voor het uitzetten van de veilige zones bij het schieten over eigen troepen en vermeldt de daarvoor door de normaalschietschool verstrekte gegevens voor de mitrailleurs kaliber 6.5 c M. Het maandoverzicht verdient onze aandacht waar het melding maakt van de discussie in de algemeene vergadering der N. I.O. V. in April j.l. over het onderwerpOpvoeding en Onderwijs aan de M. A. en voorts omdat er in is opgenomen de door den Luitenant Kolonel Verberne in hetmaleisch tot het z.g. Indisch detachement gehouden toespraak De commandant van het kamp te Waalsdorp verdient voor dit gebeuren onze waardeering. Kapitein Peereboom Voller beëindigt zijne zeer lezenswaardige causerie over chemische strijdmiddelen en bespreekt het gasschieten en de gasziekten, om ten

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 73