886 slotte de vraag „is de gasoorlog wreeder dan andere wijzen van oorlog-voering" te beantwoorden. Schrijver zegt in dit laatste antwoord o m. „Het gaswapen zal niet meer uit de oorlogspraktijk verdwijnen en voortaan onder de normale strijdmiddelen gerekend moeten worden" en voorts „gas heeft minder dooden veroorzaakt dan andere wapenen de soldaat loopt veel minder gevaar te sterven aan gasvergiftiging dan aan verwonding door andere wapenen, de gemiddelde ver- piegingsduur van gaszieken is korter dan die van andere gewonden, de genezing verloopt over het algemeen gunstig, gassen verminken niet, blijvende nadeelige gevolgen van gasziekten zijn zeldzaam, een gaszieke heeft circa 12 maal meer kans op genezing dan andere gewonden". Schrijver bewijst deze uitspraken met cijfers en zegt verder „Ieder soldaat moet stelselmatig geoefend worden in het dragen van zijn gasmasker en leeren zijn oorlogsfuncties, zelfs langdurig, met het gasmasker op, te verrichten. Verder moet ieder militair door veel vuldig gebruik van gaskamers het vertrouwen in zijn gasmasker verkrijgen en leeren zijn masker met zorg te behandelen, hij moet beseffen dat een defect gasmasker zijn dood tengevolge kan hebben. In vredestijd moet op ruime schaal personeel worden opgeleid, dat vertrouwd is met de herkenning van oorlogsgassen, met de eerste hulp aan gaszieken, het ontsmetten van klee- ding, schuilplaatsen enz,badinrichtingen, douches, brancards zullen in groote getale, genees- en ontsmettingsmiddelen (chloorkalk, 'K. M. 04, boorzuur en Na HC03 oplossingen, Dakinsche vloeistof, chlooramine preparaten) in groote hoeveelheden beschikbaar moeten zijn, alsmede reserve kleeding en ondergoed. Het artikel bevat ten slotte een tabellarisch overzicht van de belangrijkste strijdgassen. Luitenant Siersema kespreekt modern geschut voor het Deensche leger, (zie ook Revue d'artillerie Juli 1926). De opdracht van eene commissie in Dene marken wordt vermeld, alsmede de keuze der vuurmonden. O.m. wordt in het artikel het volgende opgemerkt„De huls is door den plastischen gas- afsluiter (leerden we op de K.M.A. niet het systeem de Bange met kardoes vervangen. Uit de oorlogservaring zijn de volgende gebreken van de huls gebleken de munitie is duurderde huls is dood gewicht, dat ook moet worden afgevoerd; de munitieaanmaak is moeilijk (gebrek aan messing); de huls geeft moeilijkheden bij het laden, vooral bij langdurig snelvuurvoch tige hulzen worden moeilijk uitgeworpen en geven aanleiding tot het breken van den uitwerperoude hulzen scheuren en geven uitbranding van de kamer bij lage gasdruk geeft de huls onvoldoende gasafsluitingde huls geeft tijd verlies in kritieke oogenblikken, omdat ze eerst moet worden uitgeworpen. Nauwkeurige proeven van de Fransche Marine hebben uitgewezen, dat een geweerprojectiel bij het doorboren van een huls door de warmte-ontwikkeling aanleiding kan geven tot het ontbranden van de lading". De studie »de voorpostendienst bij legerende troepen wordt voortgezet. De tactische opstelling van een voorpostendetachement wordt in beschouwing ge nomen, o. m. wordt kort en overzichtelijk het vuurplan met een voorbeeld besproken en wordt erop gewezen, dat een vuurplan op het terrein aan de werkelijke omstandigheden moet worden getoetst. Kapitein van den Generalen Staf Schmidt, vervolgt zijne beschouwingen over het voorschrift velddienst en bespreekt den veiligheidsdienst bij de Lege ring, waarvan afzonderlijk „de beveiliging tegen 's vijands luchtwerkzaamheid", en „de voorposten gij de legering". De Indische Gids. Augustus 1927. Luitenant Timmermans geeft eene korte bijdrage „Een probaat middel tegen inlandsche opstanden" en beveelt daarin het gebruik van kleine tankjes, waaruit bedwelmende gassen gespoten worden, aan. Naar aanleiding van een mededeeling dat bij moderne tanks de 1 roteerende kijkgatopening geen kogels doorlaat, moge o. a. verwezen worden naar de Allgemeine Schweizerische Militarzeiting 1927 No. 7, en daarin het artikel Kampfwagen Abwehr. C'.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 74