flank der stelling (langs de opstellingen van 1 1, 1 II en 3 II) gemaakt, terwijl vervolgens hier en daar ook versperringen wor den aangelegd tusschen de opstellingen der brigades van de Ie compagnie, loodrecht op de richting van het front (zie fig. 2). 5e. Het aanleggen van schijnwerken in en nabij kampong Ketib. 6e. Het aanleggen van gemeenschapsdekkingen tusschen schuil plaatsen en gevechtsop3tellingen en het inrichten van andere com municatie middelen voor het vervoer van personeel, munitie en materieel. Bevindt men zich echter in de nabijheid van den vijand en moet men derhalve rekening houden met verrassende aanvallen bij duisternis en mist, dan behoort de aanleg van vluchtige hin dernissen vooraf te gaan aan het bouwen van schuilplaatsen. De volgorde wordt danaanleg van gevechtsdekkingen, verrichten van opruimingen, aanleg van vluchtige hindernissen, bouw van schuilplaatsen, aanleg van schijnwerken, aanleg van gemeenschap pen, verder afwerken der hindernissen. Wat de vluchtige versperringen betreft, wordt allereerst getracht, een smalle strook, zij het dan ook aanvankelijk met een breedte van desnoods 2 M. (twee rijen palen), zoo spoedig mogelijk over de volle lengte in gereedheid te brengen. Later kan dan de hin dernis geleidelijk verbreed worden. De bedoelde strook zal men altijd kiezen aan den buitenkant, aangezien veelal langs deze zijde der versperring flankeerend vuur moet worden afgegeven; ook zullen de werkploegen, indien later de hindernis gedurende den nacht verbreed moet worden, door de aanwezigheid van de gereedzijnde strook beter beveiligd zijn tegen overvallingen. Ofschoon het in de examen-opgave niet gevraagd wordt, zal thans, teneinde daaromtrent een indruk te geven, een overzicht volgen van de verdeeling van het beschikbare aantal man-uren en de voor het werk benoodigde hoeveelheid materialen en ge reedschappen. Hoe weinig interessant deze aangelegenheid voor velen ook moge zijn, zoo is zij voor het welslagen van het werk toch van het grootste belang. Indien de arbeid wordt aangevangen zonder dat terzake de noodige voorbereidingen zijn getroffen, zal in den regel een ernstige stagnatie niet uitblijven. Tijd voor de diverse werkzaamheden benoodigd. Er wordt verondersteld, dat er per compagnie 156 man be schikbaar zijn voor het werk. Ie Compagnie. Indien per dag 8 uren wordt gewerkt, kan men totaal beschik ken over 156 X 8 X 3 3744 rond 3740 man-uren. 820

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 8