aanval reeds 1 uur aan den gang is en de infanterie al dien tijd slechts door de 3 afdeelingen div. artillerie wordt gesteund. In punt 27 staat: De omstandigheden zullen er toe kunnen leiden, een gedeelte van de D. G. A. te bestemmen voor rechtstreeksche ondersteuning van den infanterieaanval, in samenwerking met de artillerie van één of van beide divisiën, enz. O.i. zullen de omstandigheden er niet alleen altijd toe leiden, doch men moet er toe overgaan, wil men den aanval met succes door zetten. niet vergeten moet worden, dat een stelling in betrek kelijk korten tijd al zoo'n groot passief weerstandsvermogen bezit. Punt 34. Hierin wordt beschreven de taak van de artillerie voor directen steun der infanterie bij den aanval. We lezen daarin n. 1.: De rechtstreeksche steun aan de infanterie te verleenen, zal bestaan uit: a. vernielen van de hindernissen voor en in de vijandelijke stelling. b. Het brengen van een krachtig vuur op 's vijands voorste daarna op volgende weerstandszönes, om door het toebrengen van verliezen, schokken van het moreel, en belemmeren van het uitzicht, den verdediger het gebruik van de wapenen onmo gelijk te maken, althans te bemoeilijken. c. het beschermen der eigen infanterie door vuur te brengen op troepenverzamelingen, welke met een tegenaanval bedreigen, dan wel op den tegenaanval zelf. Wanneer we nu eens nagaan, wat er noodig is, om hindernissen door vuur op te ruimen en bedenken dat bovendien de overige taken ook nog moeten worden vervuld (ad. b. en c.), dan vragen we ons af: Is de div. art. daar nu wel voldoende voor? Punt 36. De vuurwals wordt in pt. 36 voor Hollandsche verhou dingen onbereikbaar gesteld. Niemand zal dit betwisten. Als systeem wordt aanbevolen, een vuur, dat op, aanvrage van de infanterie verspringt van de eene versterkte lijn op de andere. Afgezien nog van het feit of men de juiste lijn heeft, zullen we de uitwerking eens nagaan. De majoor Seyffard liet alleen de div. art. vuren tenbehoeve van de Infanterie. Laten we eens nagaan wat kolonel Roger schrijft over den vuurwals. In een artikel: Les methodes d'appui de 1'attaque par l'art. pendant la guerre", beschrijft kolonel Roger de waarde aan barrage te stellen. De divisieartillerie kan de infanterie steunen door: a. De vijand, inf. en hindernissen te bevuren. b. De eigen inf. te beschermen tegen tegenaanvallen. De vuren ad. a. Tir d'accompagnement genoemd. ad b. Tir de protection. 909

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 15