De tirs d'accompagnement zijn: 1. tir barrage roulant. (afkorting. B. R.). 2. tir de ratisage. No. 1 B. G.-vuur. No. 2 G. K. T.-vuur. De vuurwals werd algemeen. Kolonel Roger zegt op Blz. 59. Het werd een algemeen geneesmiddel. Verdient de B. R. die alge- meene ingenomenheid ermee? Zoo ja, in welke mate? Welke zijn de voordeelen en welke de nadeelen. De eisch aan B. roulant te stellen zijn: Per batterij 100 M. 4 schoten per stukmin. 100 M. in 2 sec. Laten we nu de werkzaamheid van de B. R. eens nagaan. De bat terij vuurt per minuut 4 X 4 16 schoten en in 2 min. 32. Die 32 schoten verdeeld over 1 H. A. 100 X 100. Stel nu werkzame oppervlak per B. G. S. W. buis 40 M2. (S. W. snelwerkend). B. G. L. W. buis 75 M2 (L. W. Langzaainwerkend). Dan zijn gevaarlijk 40 X 32= 1280 M2 of deel van de H.A. Wat is nu het effect? I. Materieel effect. Op blz. 61 zegt kol. Roger: a. De meeste loopgraven en taluds geven beveiliging tegen het grootste deel van de scherfwerking. b. De meest zwakke schuilplaatsen geven dekking tegen schreven. c. Zijn de schuilplaatsen wat steviger, dan vaak tegen directe treffers. Het is derhalve geoorloofd te concludeeren, dat het absoluut illusoir is, op een B. roulant te rekenen, voor wat betreft het buiten gevecht stellen van een groot deel van de vijandelijke bezetting,. De meeste menschen zullen ontsnappen aan de barrage. II. Moreel effect. In de tweede plaats vraagt kolonel Roger, of de barrage roulant aan moreele uitwerking kan goedmaken, wat aan materieele uit werking ontbreekt, d. w. z., de aanvallende infanterie onttrekken aan het vuur van de vijandelijke tirailleurs en mitrailleurs, door ze te dwingen tot het laatste moment gedekt te blijven, het moment, dat de aanvallende infanterie ter plaatse is, zoodat ze gedemoraliseerd ten prooi van de aanvallers worden? De barrage heeft in het algemeen een strook van 20 30 M., die vrij dicht met treffers bezaaid is; daarbuiten vallen slechts enkele schoten, (zie Figuur 7). S ï-h-MMrj x, 910 Enkele schoten. fig 7. Dicht met treffers bezaaid. Enkele schoten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 16