Wat is nu de uitwerking? a. Bij het naderen van de barrage roulant. De B. roulant nadert zoo langzaam, dat de meeste menschen kalm hun schuilplaatsen kunnen bereiken. De meer kalmen blijven vaak rustig zitten, tot de dichte band nadert. Zij gaan dan even in de schuilplaatsen. b. Bij het overschrijden van: a. het dun bezaaide deel van de strook. b. meer dichter bezaaide deel van de strook. Zooals ïeeds is opgemerkt, blijven de meer koelbloedigen kalm zitten, tot het dichtere deel van de strook nadert. Dan gaan ze in de schuilplaatsen. Het passeeren duurt kort. c. Na het overschrijden van het dichte deel van den band, komen de koelbloedigen reeds weer te voorschijn en bevuren reeds de aanvallende infanterie, die achter den bundel nadert. Op blz. 63 zegt dan col. Roger. De bescherming van de aanvallende infanterie door de barrage roulant, is zeer onvoldoende en zeer illusoir. HeDdantal batterijen. Neemt men per batterij 100 M. dan is dat op een div. front van 3 K. M. 30 batterijen of 10 afdeelingen en dan krijgen we nog een steun ,,.un des plus illusoir". Daarom nam men in Frankrijk: a. Barrage roulant double. Dus 2 stroken achter elkaar. Dit heeft alleen maar waarde, als men meer batterijen neemt. b. Barrage de doublement en obus fusants (G. K. T.) „Tir de Ratisage". De groote moeite met tir de ratisage is, dat het zoo ontzettend moeilijk is, den afstand tot eigen troepen te bepalen waardoor het aanleiding heeft gegeven tot vele ongelukken. (Bovendien bespreekt kol. Roger de moeite van regeling tempeering). De conclusie van kol. Roger is dan ook: Het moreele effect van de tirs d'accompagnement is onvoldoende om vijandelijke infanterie en mitrailleurs te neutraliseeren gedu rende zekeren tijd. Deze houden hun vrijheid bijna gedurende den geheelen tijd, dat de aanvaller in de werkingssfeer is. Deze theorie is in den oorlog juist gebleken en in den oorlog zijn de verliezen, geleden door mitrailleurvuur altijd zeer hoog geweest, wanneer de infanterie alleen beschermd werd door bar rage roulant en tir de ratisage. Over de tir de protection zullen we het maar niet hebben, daar hebben we zeker geen artillerie voor. Alleen willen we even de slotconclusie aanhalen, die op blz. 355 van het artikel staat vermeld. 911

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 17