Biz. 355. Conclusie. Welk gebruik men ook maakt van de artillerie in den aanval, dat principe zal altijd tot de minste verliezen leiden: Concentratie van alle middelen op het meest gevaarlijke doel. Zal de infanterie nu voldoende steun hebben aan de 3 af deelingen bedoeld door maj. Seyffard? Zal men nu toch doorgaan met het grootste deel van de artillerie op de vijandelijke artillerie te laten schieten? Waarvoor dat deel zelfs nog te zwak is. Conclusie. Het artikel van den majoor Seyffard, staat in het teeken van „vuurcon- centraties" en toch zal men nooit massavuur bereiken, üeneraal Anglade zou zeggen: Men beschikte maar over weinige vuurmonden en toch splitste men de artillerie in twee deelen, die elk op een verschillend doe! schoten, waarvoor elk afzonderlijk te zwak was. Ook hier zouden we willen zeggen: er is maar één vuurwijze, d. i. „vuurconcentratie". Men wil te veel van het weinige materiaal; er zullen zoo veel vuren zijn, die voor ons onbereikbaar zijn. Voor kleine machten, zal men geen scherpe scheiding kunnen maken, tusschen D. A. en D. G. A. Men zal alle artillerie van het korps meer als één moeten beschouwen. Men zal zich moeten beperken in de opdrachten. Vol gens ons zijn er maar twee oplossingen mogelijk. a. Men ziet min of meer af van verrassingen, bevuurt eerst met alle artillerie de vijandelijke batterijen daarna vijandelijke infanterie. b. Of men ziet af van bestrijding van vijandelijke artillerie en zet alles op vijandelijke infanterie. Dan zal men op één punt kans hebben op voldoende uitwerking. Dan versnippert men de macht niet. Dan vuurt men niet op doelen waarvan de resultaten zoo twijfelachtig zijn, als het vuren op vijandelijke artillerie met een zoo geringe macht. Hefartikel behandelende de artillerie in verdediging ademt den zelfden geest, ofschoon men er eerder toe overgaat, de div. gr. art. te bestemmen om de vijandelijke infanterie te bevuren. Doch wij vragen ons af: „Waarom in de verdediging wel, en den aanval niet?" De eigen infanterie zal het in den aanval toch veel zwaarder te verantwoorden hebben. Met het oog op den tijd, zal ik dit deel verder niet behan delen. De toegepaste studies zijn letterlijke toepassingen van de theorie. Wel aardig zou het zijn, in dit opzicht het voorbeeld te vergelijken met de annexe van het artikel van cmdt. Z. Het verschil komt zoo buitengewoon goed uit. Het toont zoo goed de groote moeilijkheden van de artilleriebestr ij ding. Lezenswaardige beschouwingen, voor wat betreft de artillerie bestrijding, geeft het artikel van kolonel Mayoux in de „Revue d'Artillerie"van October '23, waarin de reusachtige moeilijkheden aan artilleriebestrijding verbonden ten duidelijkste tot uiting komen. 912

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 18