veel munitie Zeker, deze wijze van vuren kost meer tijd, doch het is onze vaste meening, dat bij beperkte middelen „vuurconcen- traties" zonder schietgegevens niet dan bij noodzaak moeten wor den afgegeven. En bij dit al moet men toch niet vergeten, dat er één onveranderlijke regel bestaat, wier toepassing of verwaar- loozing enormen invloed heeft op het verloop van den strijd, d. i.: Concentratie van alle middelen op het meest belangrijke doel, ten tijde van de beslissing op het beslissende punt"., een regel, die reeds zoo mooi in het Duitsche artilleriereglement van 1907 stond beschreven. Hoe eenvoudig die regel ook moge zijn, toch is er zooveel tegen gezondigd. Wij zouden weer willen wijzen op de woorden van generaal Dedieu-Anglade: „Er waren vele kanon nen, die hune banen in tijd en ruimte verdeelden, vandaar dat geen massavuur werd bereikt". Laat men in legers met geringe artilleriemachten toch zorgen, dat men zal kunnen zeggen: „Er waren maar weinig kanonnen, doch die werden dan ook in massa ingezet op de meest belangrijke doelen, ten tijde van de beslis sing, op het beslissende pant. Vandaar, dat men nog zooveel kon bereiken". Deze stelregel moet de basis vormen van de artillerie-regle menten in legers met een beperkte artilleriemacht. Het andere groepeert zich er vanzelf om heen. Hoe dan per slot van rekening gevuurd zal worden? Dat zal van de omstandigheden afhangen. Doch wij mogen van elk goed artillerist verwachten, in elk geval afzonderlijk, het materieel zoodanig te gebruiken, dat de infanterie een maximum steun ontvangt. 2o. In het algemeen zal men in het Indische leger den stelregel niet kunnen huldigen, dat massainzet alles kan vergoeden, wat aan de nauwkeurigheid te kort komt. Neen, juist schieten, het zoo goed mogelijk brengen van de schoten op de plaats waar de infanterie het wil hebben zal voor onze verhoudingen en vooral voor onze middelen o. i. de oude wijze van optreden blijven, die normaal zal moeten worden toegepast. Wij weten wel, dat velen ons misschien ouderwets zullen vinden, doch hoe meer wij ons in vuurconcentraties inwerkten, des te meer kwamen wij tot de con clusie, dat een dergelijke vuurtaktiek voor ons geen „normale" kan zijn. Ook wij zullen en moeten het standpunt huldigen, dat een maximum moet worden ingezet op het meest belangrijke doel, ten tijde van de beslissing op het beslissende punt. Tot zoover kunnen wij dan zeggen, dat naar het afgeven van massavuur is gestreefd en dit voor zoover mogelijk, met de beschikbare mid delen ook is bereikt. 3o. Streng toezicht op het munitieverbruik is o. i. noodzakelijk. De D. A. C. moet in dit opzicht de teugels strak aantrekken. 4o. Concentraties op terreinstrooken eischen buitengewoon veel munitie. Men overwege goed of het doel de inzet van een der gelijke munitiehoeveelheid wettigt. 915

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 21