1 afdeeling veld a 3 batterijen, 1 afdeeling berg a 3 batterijen, 1 afdeeling motortractie a 4 batterijen. (voorloopig alle afdeelingen met het kaliber l/2 cM.) De oplossing nu is niet eenvoudig, want lo Moet de bergartillerie achter gehouden worden om in gevecht op te treden in dat terrein waar de overige artillerie moeilijk of niet is te gebruiken. 2o. Is de autotractie aan de hoofdwegen gebonden. 3o. Leent de bergartillerie zich vanwege den eenigen gang, „stap minder tot sprongsgewijze van stelling veranderen, tenzij men de beweging der infanterie daarnaar regelt. (Bijv. voor waarts gaan van lijn tot lijn of van terreinafscheiding tot terreinafscheiding). 4o. Is het wegennet in Indië zelden zoodanig, dat men meeideie aoede, evenwijdig loopende wegen in het marschvak aantreft, die voor het sprongsgewijze van stelling veranderen kunnen worden gebruikt, zoodat de aanwezige rijweg vaak alleen daartoe benut moet worden, hetgeen de moeilijkheden ver meerdert. (tijdroovend verkeersmoeilijkheden moeilijk heden met de verbindingen). Neemt men aan, dat de divisie marcheert met één regiment voor hoede, dan zou men de artillerie in de nadering aanvankelijk als volgt kunnen gebruiken: a. De afdeeling veld gereed houden om de voorhoede op aan vrage zoo spoedig mogelijk te kunnen steunen. b. De "afdeeling motortractie sprongsgewijze van stelling doen veranderen. c. De afdeeling berg van punt tot punt aantrekken, om daar te gebruiken, waar de omstandigheden het eischen, of a. Ter beschikking van de voorhoede stellen 1 batterij veld- of autotractie. b. De afdeelingen veld en A. T. sprongsgewijze van stelling doen veranderen. c. De afdeeling berg gebruiken als hierboven is gezegd. Bij de II Divisie (2 Afdn. Berg. en 1 Afd. Auto-Tractie-Art.) wordt het geval nog moeilijker. Zou men de Afd. Auto-Tractie sprongs-gewijze van stelling laten veranderen, hetgeen met het oog op het wegennet vaak zeer moeilijk zal zijn, dan zou men 1 Afd. Berg. Art. gereed moeten houden, om de voorhoede onmid dellijk op aanvrage te kunnen steunen. Veel kans bestaat dat deze afdeeling in stelling komt, in de nabijheid van den rijweg. (Bijna zekerheid). De Afd. Autotractie is aan den rijweg gebonden. Als eindgroe- peering van de Artillerie krijgt men dan: a.) 2 Afdn. in de nabijheid van den rijweg. b.) 1. Afd. in het zijterrein, (c. q. omvattenden vleugel). 918

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 24