Het komt mij voor dat in het artikel in het I. M. T. aan de waar heid van deze laatste alinea ter wille van de praktijk is tekort gedaan. Tenslotte merk ik nog op, dat de in de hier aangehaalde voor dracht van A. j. Maas blz. 325 vermelde trefkansberekening niet vergeleken mag worden bij de reeds eerder genoemde (I. M. T. blz. 587) wegens de uiteenloopende wijze en nauwkeurigheid van het aanbrengen der noodige correctie's bij het vuren. Naschrift door J. H. FUCHTER. ad I. Mij is bekend dat de door den Hr. H. bedoelde formule niet voor alle gevallen juist is, doch voor het door mij nagestreefde doel acht ik haar voldoende bruikbaar. Waar bij het schieten op vliegtuigen, behalve de bekende fac toren waarmede rekening gehouden dient te worden, zich nog vele andere invloeden kunnen doen gelden, is het mij voornamelijk te doen geweest om bruikbare gemiddelden te verkrijgen. Deze gemid delden heb ik zoo ruim mogelijk genomen. ad II. De Hr. H. maakt bezwaar tegen de op blz. 581 gemaakte richtfout van 23 °/oo door geweerschatters schietend op 100 M. (fig. 2). Door de snelheid waarmede het vliegtuig zich voortbeweegt maakt deze richtfout dat het profectiel het vliegtuig enkele Meters achter den kop treft, dus in het kwetsbaarste gedeelte (zie blz. 581, 3e alinea van beneden), alzoo dus een zeer voordeelige richtfout. Zoo levert het doorvliegen van het vliegtuig langs de lijn hulp richtpunt korrel zonder dat de schutter op nieuw richt, ook niet het minste bezwaar op. Doordat er een bepaalde afstand vóór het vliegtuig gericht wordt, moet dit dien afstand eerst afleggen om In den kogelbundel te komen. Uiteraard gaan er meer of minder projectielen verloren, doch dit is niet te vermijden (zie in dit ver band blz. 589 le alinea). Indien de Hr. H. de door hem bedoelde voordracht van den Kapitein A. J. Maas nauwkeuriger had bestudeerd, had hij op blz. 325 kunnen lezen dat hier de zelfde schietmethode wordt toege past en dat ook hier een te groote doelcorrectie wordt genomen. Ten slotte betwijfelt de Hr. H. de juistheid van de trefkansbe rekening op blz. 587. Ik kan hem daaromtrent geen beteren raad geven dan zelf die berekening te maken. 935

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 41