5. ANDIR - ATAMBOEA door C. C. K. Reeds zeer spoedig na de vlucht van Bandoeng naar Paja- koemboeh is ook de luchtverbinding met Timor een feit gewor den. Ik spreek opzettelijk over „verbinding", hoewel men zich niet moet voorstellen dat hiermede nu ook een met zekere regel maat bevlogen lijn tot stand is gekomen, het scheppen daarvan moet blijven behooren tot de verdere plannen van de komende luchtverkeers-maatschappij. Maar de L. A. heeft door dezen tocht wel iets meer voor het lucht-traject Bandoeng Timor gedaan, dan de enkele buitenlandsche vliegers, te wier behoeve de lan dingsterreinen zijn aangelegd; voor hen beteekende de rij der Soenda-eilanden niet meer dan een brug, waarlangs zij met weinig risico naar het beloofde land: Australië, konden komen voor ons vormde het bereiken van Lombok, Soembawa, Flo- res en Timor het doel, niet het middel. Er gaat van deze vliegtochten een groote bekoring uit, die niet alleen schuilt in de van het gewone routine-vliegen afwij kende prestatie, of in de wonderlijke schoonheid der koraal- en vulkanen-rij, die men in steeds wisselende vormen ver onder zich ziet liggen, omspoeld door de diep-blauwe zee. Daar is nog iets anders, dan het puur egoïstische genieten, waardoor dit vliegen tot een vreugdevolle emotie wordt: de wetenschap, dat overal de komst van het vliegtuig gezien wordt als een symbool van Nederland's dadenkracht. De luchtvaartafdeeling, hoe onvolmaakt ook nog door de be perktheid der middelen, is reeds nu een krachtig instrument in de hand van het centrale Gezag wij weten het allen, maar om haar beteekenis goed te voelen, moet de bevolking het vliegtuig zien. De voorbereiding voor de vlucht heeft weinig tijd en moeite vereischt; trouwens, tijd was dan ook niet overvloedig beschik baar, hetgeen tot onmiddellijk gevolg had, dat de tocht wel min of meer a l'improviste moest geschieden. Jarenlang hadden de schitterende en dure landingsterreinen reeds ongebruikt gelegen en eerst door de verandering van de ideeën in hoogere regionen omtrent het gebruik van de militaire luchtvaart voor verkennin gen buiten Java, zooals deze bleek uit de verschillende tochten over Sumatra, werd de aandacht op den luchtweg over de Kleine Soenda-eilanden gevestigd. 936

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 42