Het is een heldere ochtend, in het Oosten teekent de Tje- rimai zich al, scherp omlijnd, af tegen den lichten hemel zullen wij er Noord of Zuid van vliegen? De Commandant voelt meer voor de Noordelijke route, omdat het zadel van Koeningan en omgeving in de practijk steeds blijkt een ware vergaderbak voor wolken te vormen, maar nu is blijkbaar alles schoon en dus heeft hij er geen bezwaar tegen als we de rechte lijn naar Semarang vliegen en om de Zuid gaan. Het doet er natuurlijk weinig toe, maar ik zou het liefst het traject tot Soerabaja in eens nemen, zonder tusschenlanding te Semarang en iedere bespaarde Kilometer telt mee. Wij hebben voor vijf uur benzine in de hoofdreservoirs en dan nog een kleine reserve in de valtank wordt Semarang bin nen 2' /2 uur bereikt, dan kunnen wij zonder bezwaar doorgaan. Om zes uur wordt de bagage der deelnemers ingeladen extra veldtenue, onderkleeding, pistool en noodration, alles gaat gemak kelijk in een klein mandje of koffertje, dat in de bommenruimte wordt opgeborgen. De Inspecteur der Militaire Luchtvaart en eenige andere mili taire autoriteiten komen even voor het vertrek op het vlieg terrein, wenschen ons een goede reis toe en om 6 u. 30 wordt gestart. In kruisformatie vliegen wij boven Bandoeng, daarna komen de toestellen met groote tusschenruimte in linie. Drie kwartier later worstelen wij met de zich opstape lende wolkenmassa aan den Zuidvoet van den Tjerimai't is alweer zoo laat! Tot bij de 2000 M. moeten wij klimmen en ik denk met bang voorgevoel aan de critische opmerkingen van den Commandant, wiens geliefde gezegde „dom en eigenwijs gaan altijd tezamen" mij reeds in de ooren klinkt. Wij kruipen vooruit. De Oostmoesson staat nog altijd stevig door. 9u. 15 Semarang. Het traject heeft ons twee uur en drie kwartier gekost, wij moeten dus landen om benzine bij te vullen. 10 u. 00 Gestart. Hoe Oostelijker wij komen des te heiïger wordt de atmosfeer, de omtrek der bergen wordt wazig, verdwijnt ten slotte geheel. Een paar regenbuitjes zouden hier geen kwaad doen, om de stofdeeltjes uit de lucht te halen. 12 u. 20 geland op Morokrambangan, het vliegveld der Marine te Soerabaja. De tocht heeft ruim 5 vlieguren in beslag genomen. Het vliegen van Andir naar Soerabaja zonder tusschenlanding zou dus blijkbaar wel mogelijk geweest zijn, maar de risico, dat een der vliegtuigen een onmatig groot benzineverbruik zou kunnen ontwikkelen of dat een krachtige tegenwind de snelheid iets zou verminderen, is te groot dan dat het verantwoord zou geweest zijn om Semarang links te laten liggen. Vrijdag 11 November. 5 u. 35 gestart van hetvliegveld Morokrambangan. Luitenant K., die reeds eerder op Bali en Lombok is geland en dus de route en de 938

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 44