8 u. 40 den oversteek. Noesa Penida vertoont zich al spoedig tusschen de wolken door als een vrij onherbergzaam eiland met steile kusten, waartegen een zware branding staat. Een half uur later arriveeren wij boven de Z. W. punt van Lombok, veranderen van koers en vliegen, al dalende, in Noord-Oostelijke richting naar Ampenan. Ampenan, Mataram, Tjakranegara welk een bekende namen! We zien de poera's en de poeri's, genieten van het allermerk waardigste aspect der vesting-steden van de Baliërs, der vruchtbare vlakte, van den hoogen bergmuur in het Noorden. 10 u. 15 landen wij te Rambang, het terrein aan de Oostkust nabij Selong. Het vliegveld is goed, groot en ruim, loopt een weinig op naar den zeekant. De A. R. van Mataram en de Controleur van Selong zorgen, onmiddellijk na de kennismaking, voor koud bier maar we houden nog even beraad. Gaan we door naar Bima of blijven we hier? In het eerste geval wordt een overnachtingsplaats overgeslagen en een dag gewonnen, een dag die te pas kan komen als zich later eens moeilijkheden mochten voordoen. En dan liever geen bier, hoe verfrisschend ook de eerste teug moge zijn Maar ten slotte wordt om allerlei redenen besloten, dezen dag niet verder te gaan. Mogelijk krijgen we hier bericht omtrent het verdwenen toestel, bovendien rekent Bima, het eindpunt van de volgende étappe, pas morgen op onze komst. Onmiddellijk wordt begonnen met het bijvullen van de toestellen; er is alleen gewone auto-benzine beschikbaar, maar de benoo- digde vacuumolie B. is gelukkig in voldoende hoeveelheid voor radig de vliegtuigen worden afgedekt en verankerd en wij verdwijnen naar de pasanggrahan van Selong; op 15 K.M. van het vliegveld gelegen. Ondertusschen zijn de noodige telegrammen verstuurd, ook die welke het verzoek om inlichtingen betreffende het vierde toestel inhouden. Na den maaltijd gaat de eenig over gebleven monteur de andere reisde in het verdwenen vliegtuig weer terug naar het terrein en als ik om 4 uur de vliegtuigen inspecteer, kan gemeld worden dat alles gereed is voor de start op morgen. Reeds voor dien tijd is uit Soerabaja de heugelijke mededeeling gekomen dat het verloren schaap terecht is bedoeld schaap had een lichte motorstoring en volgt morgen de kudde naar Bima. 's Avonds brengen de Commandant en eenige leden der excursie een bezoek aan den A. R. te Mataram, waarvoor zij een anderhalf uur langs den breeden midden-Lombokweg in een plasregen hebben te rijden zouden de vliegtuigen van de nat tigheid te lijden hebben Maar neen, in Selong noch Rambang is een druppel regen gevallen, het Oostelijke deel van Lombok is kurkdroog gebleven. 940

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 46