Hoe verleidelijk de oplossing op het eerste gezicht ook lijkt, ze kan er niet toe leiden, dat de gelegenheid om de tactische eenheden van de veldinfanterie (de brigades, sectiën, compag- niën en bataljons) vruchtdragend te oefenen, wordt verruimd. Verbetering wordt zeer zeker verkregen als men den huidigen toestand als basis van vergelijking neemt, maar ten slotte rijst toch de vraagstaan de zeer aanzienlijke geldelijke offers aan deze oplossing verbonden hierbij te denken aan de hierboven gestelde volledige consequentie, dus geen vermindering van de veldbataljons in juiste verhouding tot de te verwachten resul taten en zou, als het geldelijk bezwaar eens niet behoefde te gelden, het niet veel meer zijn te verkiezen om het aantal véld- bataljons met 3 uit te breiden. Een versterking van de veld infanterie, die automatisch ten gevolge heeft een betere opleiding, over de geheele lijn, achten wij verre den voorkeur te verdienen boven een vermeerdering van het aantal depotbataljons. Het is o. i. een onjuiste toestand, dat 1/4 van de infanterie op Java voor recrutenopleiding wordt gebezigd. ad. Oplossing 3. Van deze oplossing zou, van ons standpunt beschouwd, het zelfde gezegd kunnen worden als van de tweede oplossing, ware het niet dat er nog een zeer overwegend bezwaar bij komt. De schrijver wenscht elk jaar een 3-tal recrutenbataljons te vormen, die gedurende twee jaar worden opgeleid. Doch is er wel aan gedacht, wat er van de overige infanterie moet terecht komen Dagelijks verlaten er militairen den dienst, door ver loven wordt voortdurend de sterkte beïnvloed en slechts eens per jaar komt er aanvulling. Het verlaten van den dienst is immers niet uitsluitend het gevolg van het afloopen van het dienst verband en het tijdstip der verloven moet, willen deze hunne aan trekkelijkheid ten volle behouden, toch ook door de betrok kenen kunnen worden bepaald. We willen hier nog niet eens spreken van den overgangstoestand, zoolang dus het tijdstip nog niet is aangebroken, dat op één dag een aantal militairen overeen komende met de sterkte van 3 bataljons dienstexpiratie heeft, want in dien overgangstoestand, die uiteraard zeer lang zal duren, zal de toestand bij de overige infanterie bepaald onhoudbaar worden. Ook mogen we erop wijzen, dat aan de officieren en het kader bij de recrutenbataljons buitengewoon hooge eischen worden gesteld. Niet alleen moeten zij recruten kunnen opleiden, doch ook nog moeten zij oordeelkundige wervingsagenten zijn. Het gehalte moet dus wel superieur worden en dat het stellen van dergelijke zware eischen ten nadeele moet komen van het gehalte van de officieren en kader bij de overige infanterie is een conclusie, die zeer voor de hand ligt. En dan nog de vraag hoe lang blijven officieren en kader bij die bataljons ingedeeld? Zij zullen wel geregeld dienen te wor- 898

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 4