8 u. 25 Pucadila in Portugeesch Timor, voorzichtig op veili- gen afstand van de kust blijvende, om territoriale moeilijkheden te vermijden. 8 u. 55. Wij landen te Atamboea. Het vliegveld is zeer goed te noemen, alleen vormt een telefoonlijn langs de korte zijde van het terrein, waarover wij binnenkomen wel eenig bezwaar, vooral ook omdat zij buitengewoon moeilijk te zien is. Dergelijke belem meringen zijn, zooals men wel zal begrijpen, een gevaar voor het beste vliegterrein! Bovendien heeft men hier een losse pijl neer gelegd en die door een paar manschappen in de landingsrichting laten plaatsen de wind schijnt van het moment dat de vlieg tuigen zichtbaar werden tot de landing juist 180° gedraaid te zijn en de bediening was natuurlijk den heelen pijl vergeten zoodat ik maar zeggen wil, dat een rookend vuurtje de beste oplossing geeft. In dit geval vond ik gelukkig een goede aanwijzing in de wapperende driekleur op de tribune. Dinsdag 15 November. Rustdag, volgens programma. Er wordt ernstige critiek uitge oefend op de wijze, waarop ik straat Ombai ben overgestoken. Mijn idéé was, Oost te vliegen, Timor op die manier zoo dicht mogelijk te naderen en toch Adonara nog binnen planeer-bereik te houden, om dan over te wippen, maar de critiek vindt dat wij de straat op haar smalst hadden moeten nemen, wat wel een verlenging van den vliegtijd en dus zoo een vermeerdering van het risico betee- kende, maar je bij een noodlanding aan de kust en niet op het water zou doen stranden. Het is een zwaar theoretisch en princi- piëel debat, waarbij niet wordt bedoeld, dat de risico werkelijk zoo erg groot was. Enfin, ik zal op den terugweg het advies volgen. Een aangename verrassing vormen 70 L. olie B, die we niet verwacht hadden in Atamboea te zullen vinden. 8 u. 30 Opgestegen voor een korte verkenning van Atapoe- poe, en het fotografeeren van een baai in de omgeving, die moge lijk beter geschikt zal zijn voor den aanleg van een havenplaats. Atapoepoe ligt te broeien in de kloof der Fatoe Kedoea; een warm plekje! Bij den terugkeer boven Atamboea gecirkeld. Heftig enthusiasme. 9 u. 15 Geland. De anderen hebben niet gevlogen; zij zijn nu bezig met de toestellen, maar een, die juist in de „stad" was, toen ik er boven vloog, vertelt van de geestdrift onder de Euro- peesche bevolking. Europanen, waaronder er heel wat zullen zijn, die nooit Europa en misschien wel nooit Java zullen zien Hoe hij uit zijn auto bijna gedrongen werd omdat de jongelui ook de landing wilden bijwonen en nu zie ik hen daar staan, aan den rand van het terrein, te midden van de honderden „Beloes". De officieren van Atamboea (P. M. C., luitenant, en dokter) onthalen ons vorstelijk. Een ware rustdag, zwemmen, rijsttafel, enz. 945

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 51