Juist op dit oogenblik komt de Divisiecommandant om even met hem te spreken. Deze stelt hem in korte woorden op de hoogte van den toestand bij de divisie en van zijn plannen. Hij drukt hem op het hart dat alles afhangt van het standhouden van zijn troepen. De kol. F. deelt den generaal mede hoe de toestand bij hem is en wat hij denkt te doen. Deze zegt hem, dat hij hem vrij laat in de keuze van zijn maatregelen mits hij in ieder geval zorgt dat de vijand niet in het bezit komt van de complexen Wates, Pelang en Klega. Even nadat de generaal weer vertrokken is en hij zich gereed maakt om naar de kleine kpg Zuid van Djlegong te gaan, ontvangt hij onrustbarende berichten van den linkervleugel. Een wielrijder komt namelijk melden dat zijn compagnie zeer onverwacht door een groote overmacht werd aangegrepen over Tempel 1 en het terrein ten N. daarvan en terug werd geworpen in Karangpakel, als eenheid feitelijk vernietigd is en nog slechts met patrouilles de overgangen over het ravijn tusschen Karangpakel en Djlegong bewaakt. Rood, in het bezit van Karangpakel dringt echter voor- loopig niet verder op. Met deze feiten is aan de hoop van kol. P. om het gevecht in de complexen Banjoeoerip stabiel te maken den bodem ingeslagen. Hij moet terug en wel naar de, gelukkig, reeds verkende kampongs Badé-Djlegong. Zijn eerste zorg moet intusschen zijn den vijand te beletten uit Karangpakel te déboucheeren, Inf. VII is het dichtst bij de hand, daar het bezig is het W. deel van Banjoeoerip 4 te bezetten. Dit bataljon krijgt bevel onmiddellijk naar Djlegong op te rukken en deze kpg, benevens het kerkhof ten O, daarvan en de N. O. punt van Wates 1 te bezetten en tot het uiterste te verdedigen. M6 krijgt bevel bij Wates 1 N. O, deel opstelling te zoeken ter afsluiting van de randen van Karangpakel en het ravijn er voor gelegen. I B. A. geheel in bewakingsstelling tegen W en Z-randen van Karangpakel. Afd. motorart. in bewakingsstelling tegen de W. randen van Banjoeoerip 2 en 3. Na deze maatregelen genomen te hebben zendt kol. P. te 10.30 v. m. het volgende bericht aan den Divisiecdt: Een sterke ïoode tioepenmacht deed onverwacht een krachtmen aanval over Tempel Karangpakel (Dl) en het terrein ten N. daarvan. De compagnie wielrijders is nagenoeg vernietigd. De lijn Banjoeoerip 2, 3 en 4 Tlagasari is onhoudbaar. Zal tot het uiterste stand houden in de strook Wates 1 (Cl) Djle gong hoogtepunt 256. Zet thans 1/3 6. R. I. in voor een tegenstoot in de strook van Banjoeoerip 4. Bevelen te zenden naar Pelang 2. 960

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 66