971 gingen, die de arbeiderspartij door aansluiting bij de Russische Vakbeweging eveneens van zich af zou stooten. In 1917 besloot het Coöperatieve Congres te Liverpool om afgevaardigden naar het parlement te zenden en thans is de partij door vijf parlementsleden vertegenwoordigd. Een overeenkomst van 8 paragrafen met de Labour l srtij, waarborgt een samengaan van de Coöp. Political Partij met de arbeiderspaitij op het stuk van verkiezingen Maar de coöperatieve beweging in Engeland is een zuiver democratische beweging. Een samengaan met Rusland van de ar- beidersbeweging zou een verwijdering ten opzichte van de coöperatieve be weging ten gevolge hebben gehad. De coöperatieve vereeniging van Leeds, een van de grootste coöperaties heeft zich reeds van de Coöp. Political Partij afgescheiden. De Trade Unions beschikken over 5 mihoen stemmen, de coöperaties tezamen over 4.8 millioen. Men kan deze stemmen aan de stembus niet missen en dit moet mede een van de redenen zijn geweest, waarom de arbeidersleiders met Rusland besloten te breken. De geweldige meerderheid van bijna 2 millioen stemmen waarmede dit voorstel werd aangenomen zal echter zelfs voor de leiders wel een verrassing zijn geweest. Nog verpletterender was de nederlaag die de Communistische Mindeiheids- beweging leed. Met een meerderheid van 3.600.000 stemmen werd het voorstel aangenomen, waarbij verboden werd, dat vakvereenigingen of hare leden zich inlieten met de zoogenaamde Nationale Minderheidsbeweging. Voor verschillende arbeidersleiders zal ook dit wel een verrassing zijn geweest en tevens een hardhandige vingerwijzing, dat de groote massa der Engelsche arbeiders den revolutionnairen weg niet wenscht te bewandelen. Ook Mac Donald, de leider der Labour-fractie in het parlement sprak de arbeiders toe en wekte het congres op tot een krachtige politieke propagan da teneinde een stembus-overwinning te bereiken in '29 als de conservatie ven nieuwe verkiezingen zouden moeten uitschrijven. Slaagde men daarin dan beloofde ihij dat een Labour-Ministerie de Trade Dispute and Trade Union Act uit het Statute Book zou doen verdwijnen. Verder riep hij de hulp m van de Trade Unions om aan de geheime diplomatie een einde te maken en te geraken tot een betere Volkenbondspolitiek van het Britsche Rijk. Een maand later had het congres der Labour Partij te Blackpool plaals. Maxton, de leider van de „Independent Labour Partij", de linkervleugel dei partij hield een pleidooi voor directe doorvoering van het socialisme. Maar Mac Donald verklaarde, dat natuurlijk het socialisme wel altijd den achter grond van de Arbeidersbeweging moest vormen, maar men zijn oogen op de onmiddellijke werkelijkheid gevestigd moest houden. Hij beloofde dat een Labour-regeering de nationalisatie der kolenmijnen ter hand zou nemen en met de wet welke de acht-urenwerkdag in de mijnen onmogelijk maakte zou afrekenen. De heffing ineens op het kapitaal heeft echter moeten wijken voor een extrabelasting op inkomens van meer dan f 6.000 's jaars. In de actie van Labour Partij en Trade Unions teekent zich duidelijk de poging tot concentratie van alle beschikbare krachten tot den stembusstiijd af °De orevolgen van de ommezwaai naar rechts het, breken met de Minder heidsbeweging en de Communistische Partij teekenen zich reeds af in den uitslag van den stembusstrijd bij de gemeenteraadsverkiezingen die in 300 kleinere en grootere steden in Engeland en Wales hebben plaats gehad. De Conservatieven leden er een verpletterende nederlaag en Labour behaalde een schitterende overwinning ten kosten van Conservatieven, Liberalen en Onaf- hankelijken. Dat zijn de schaduwen die de Labourbeweging ver voor zich uit in de toekomst werpt. Wat zal een Labourministerie voor de geschiedenis van den Pacific beteekenen? Voor wij tot deze beschouwing overgaan moeten wij eerst de beteekenis van het Vakvereenigingscongres bespreken dat in Hankou op het einde van Mei 1.1. werd gehouden en waarvan de pers ternauwernood gewag heeft gemaakt. Het Pan Pacific Trade Unions Congress. (P. P. T. U. C Aan de con ferentie namen de Vakvereenigingen van Engeland, Frankrijk, Amerika, China,

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 77