975 communistische kopstukken in de arbeidersbeweging, benoemd in den Raad van Trade Unions, het leidende orgaan van de Britsche Vakbeweging! Hoe zal een Labour-Regeering zich ten opzichte van Moscou gedragen Haar b'uitenlandsche polit ek zal zich op de Vredesbeweging orienteeren. Zij zal streven naar de vreedzame oplossing van staatkundige geschillen en als zoodanig kan de Labour-Regeering niet anders dan een invloed ten goede hebben op het Wereldgebeuren. Maar de medaille heeft ook haar keerzijde. Want ook ontwapening staat op haar program, Maar ontwapening beteekent tevens verzwakking van het machtsapparaat, verwakking van leger en vloot van de West-Europeesche staten, beteekent voor Moscou meer kansen op overwinning in den te voeren klassenstrijd; betere kansen op het slagen van de proletarische revolutie. Moscou zond dan ook bereids zijn afgevaardigden naar de ontwapeningsconferentie te Genevè. Zal een Labourregeering in staat blijken te zijn het juiste tempo aan te geven voor de emancipatie der onderdrukte volkeren, voor de „toiling masses" in haar koloniën, die haar extremistische zusterpartij zoo graag door de wereld revolutie al dadelijk zou willen bevrijden. Zal zij den moed en de kracht be zitten om het tegen het funeste gekonkel van Sovjet-Rusland op te nemen. Er begon zich in den laatsten tijd een zekere neiging tot samenwerking te vertoonen tusschen de Regeeringen der West-Europeesche en Amerikaansche staten, in den strijd tegen de Sovjet-machinaties Maar er is veel kans, dat een Labourbewind niets van een dergelijke samenwerking zal willen weten. En toch is die samenwerking meer dan ooit te voren geboden. Stelde het P. P. T. U. congres zich niet ten doel een eenheidsfront van onderdrukte volkeren te vor men en is niet de hoofdtaak van het P. P. T. U. secretariaat het coördineeren van de revolutionnaire actie in alle Pacific-landen? Labour en Communisme zijn beiden loten van den Marxistische stam. De bolshevisten zullen niet nalaten overal waar dit te pas komt, de Labourleiders hieraan te herinneren en hun om steun en hulp vragen in den klassenstrijd. Maar geen oogenblik zullen zij terugdeinzen voor een broedermoord en een aanval op ieder sociaal-demo cratisch staatsbestel, evenals zij in Weenen de socialistische Landesversamm- lung van burgemeester Seitz omver poogden te werpen en dooreen communis tisch bewind wilden vervangen. Labour aan de regeering beteekent het effenen van het pad voor Sovjet- Rusland in den Pacific; de kans op een gevaarlijke versnelling van het tempo der evolutie van de Pacificvolkeren. Zal Labour het ontwikkelingstempo kunnen reguleeren of zal het de gistende machten van het nationalisme niet kunnen beheerschen en de Pacificvolkeren in de gelegenheid stellen om zich met Sovjet- Rusland te verbroederen en daarmede die volkeren een geweldige catostrophe tegemoet voeren? Dr. F.d. B. 9. UIT DEN VOLKSRAAD. Rede van kolonel Kiès over de defensiegrondslagen. Mijnheer de VoorzitterThans een tweede onderwerp. Toen in de voorjaarszitting de Reg ering op een pleidooi mijnerzijds, ons de z. g Grondslagen voor de defensie van Ned.-lndië bekend stelde, hebben wij haar welwillendheid en openhartigheid in deze ten zeerste gewaardeerd. Ook haar tegemoetkomende houding terzake van de, na door den heer Kerkkamp en mij gehouden vertoogen, door den Volksraad aangenomen mo tie, om over bedoelde grondslagen zoo mogelijk in deze najaarszitting met den Volksraad in bespreking te willen treden, getuigde van een gelijke bereidheid. Bij een en ander steekt dan wel af de houding nu van het Opperbestuur in Nederland in deze aangelegenheid. De Memorie van Antwoord zegt n 1. „Het overleg der Regeering met het Opperbestuur inzake een eventueele bespreking in den Volksraad van de z. g. „Grondslagen der Defensie" heeft tot de slotsom geleid, dat deze grondslagen, welke slechts het karakter dragen

Indisch Militair Tijdschrift | 1927 | | pagina 81